TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 11. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF'13) katılımcılarından Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ'nin (TUSAŞ) standında yer alan insansız hava araçları "ANKA" ile "R-300 helikopter" büyük ilgi görüyor.

TUSAŞ İHA Sistemleri Mühendislik Grup Müdürü Remzi Barlas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ocak ayında Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen testlerde, ANKA'nın, 120 kilogram ağırlığındaki kamera ile 23 bin fit yüksekliğe çıkıp görüntü aktardığını, 18 saat havada kaldığını ifade etti.

ANKA'nın testlerde başarılı bir performans ortaya koyduğunu vurgulayan Barlas, gözetleme yapabilen insansız hava araçlarının, sınır güvenliği açısından büyük öneme sahip olduğunu aktardı.

Barlas, ANKA'nın özelliklerini şöyle sıraladı:

"Uçağımızın, kalkışından inişine kadar hiç bir pilot müdahalesine ihtiyacı yok. Görev planına bağlı kalkıp, görevi ifa ettikten sonra inebiliyor. ANKA bunu testlerde en güzel şekilde gösterdi. ANKA'nın bizim için en önemli özelliği; tamamen Türk mühendisleri tarafından yapılması. Proje kapsamında geliştirdiğimiz 3 milyon satır yazılımın en ufak detayına hakimiz. Uçak üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamız gerekirse bunu kendimiz yapabiliyoruz. Buzdan koruma sisteminin rakip sistemlere göre üstünlüğü var. Diğer rakip uçaklardan 15-20 knot daha hızlı uçabiliyor. Bu da birim zamanda gözetleyebileceği alan büyüklüğünü artırmasını sağlıyor ve kötü hava koşullarından daha az etkileniyor.

Üzerinde dizel motor var. Bu da çok önemli bir avantaj. Çünkü diğer uçaklarda 130 oktan benzin kullanmak gerekiyor ki, bunu her üste bulmak mümkün olmayabiliyor. Uçağımız havacılıkta kullanılan JP-8 dizel yakıtın dışında her arabada kullanılabilen dizel yakıtı da kullanabiliyor. Uçağımız üzerinde bir çok yedeklik mevcut. Her uçakta bu kadar çok yedeklik olmayabiliyor. Herhangi bir bölüm arıza yaptığında uçak kendisi arıza olan bölümü devreden çıkarıp, inişini emniyetle gerçekleştiriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.