Uçağın arka kısmında servis daha iyi
Eğer uçağın arka kısmında oturuyorsanız, daha iyi servisten yararlanacaksınız. Bunun çok basit bir sebebi var; eğer uçağın ön kısmındaki yolcu kabin görevlisinden ekstra bir şey isterse bu durumu diğer koltuklarda oturan yolcular rahatça gözlemleyebileceklerdir. Eğer kabin görevlileri ön koltuktaki yolcunun isteğine olumlu yanıt verirlerse, diğer yolcuların da ekstra isteklerini kabin görevlilerine iletecekleri çok yüksek bir ihtimal. Bu sebeple, kabin görevlileri ön tarafta bulunan yolcuların ekstra taleplerine genellikle olumsuz cevap verebiliyorlar. Ancak bu durum arka tarafta oturan bir yolcu için geçerli değil. Abartılmaması şartıyla ekstra servisten ve ekstra ilgiden faydalanabilir.

Eğer uçuş esnasına herhangi bir kapıyı açmaya çalışırsanız, uçaktan atılabilir, hatta tutuklanabilirsiniz.
13 yıldır ünlü havayolu şirketi Luftansa’da uçuş asistanı olarak görev yapan Annette Long, uçuşun ortasında yolcuların uçaktaki herhangi bir kapıyı açmalarının imkansız olduğunu belirtti. Sadece bunu denemenin bile yolcuların başına büyük belalar açabileceğini söyleyen Long, geçmişteki örnekler incelendiğinde bu duruma emsal oluşturabilecek birçok ceza uygulandığını söyledi. Örneğin; uçuş esnasında diğer kabinlere geçebilmek için kabin aralarındaki kapıları izinsiz bir şekilde açan bir yolcunun uçuş sonunda elleri kelepçelenerek hava alanındaki polislere teslim edilmesi bu kural ihlalinin belkide en hafif sonuçlarından biri zira buna benzer durumlarda bazı pilotların acil iniş yaparak bu duruma neden olan yolcuyu uçaktan indirip, tutuklanmasına sebebiyet verdiklerini biliyoruz. Ancak sanılanın aksine bu kararları veren uçuş asistanları değil. Uçuş asistanları uçuş esnasında yaşanan benzer olayları kabine haber vermek ile yükümlü. Cezanın ne olacağını ve ne boyutta olacağını kabin amiri ve pilot belirliyor.

“Lütfen perdelerinizi kaldırın” demelerinin bir sebebi var
Bazı havayolu şirketleri uçuş öncesinde ve kalkış esnasında yolcularından cam kenarlarında bulunan perdeleri kaldırmalarını rica ediyorlar. Bu durumun güvenlik önlemleri açısından önemi büyük. Örneğin; eğer uçakta bir kaza olursa, veya kalkış esnasında bir aksilik çıkarsa uçuş ekibi uçağı tahliye edip etmeme kararını vermek durumundalar. Bu tür durumlarda, uçağın dışını görüp, karar alma mekanizmasını hızlandırmak adına perdelerin özellikle uçuş öncesi ve kalkış esnasında açık olmasına dikkat ediyorlar. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bu politikayı bütün hava yolu şirketleri uygulamıyor.

Uçaklar göründükleri kadar temiz değiller
Hava yollarının hijyen kurallarına önem vermesi ve birçoğunun uçaklarını uçuş öncesi ciddi bir ekip çalışmasıyla temizletmeleri uçakların temiz olduğu anlamına gelmiyor. Rotar yapma endişesinin müşteri memnuniyetini olumsuz etkileyeceği öngörüldüğünde, uçakların çok hızlı bir şekilde temizlik işlemlerinin yapıldığı bir gerçek. Bu nedenle mikrobiyologlar özellikle yolcu koltuklarının etrafında duran portatif masaların “uçakların temiz gözüken, ancak en kirli alanları” olduklarını belirtmiştir. Dolayısıyla hijyen hassasiyeti olan yolcuların uçak bileti almadan önce “hijyen mi, yoksa rötar mı?” sorusunu kendilerine sormaları gerekiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.