Güncel

Anlık oy takip sistemi geliyor!

Seçimlerin kaderini artık açık yazılım belirleyecek. İşte detaylar!

Anlık oy takip sistemi geliyor!

Seçimlerde verilen oyların seçmenler ve üçüncü kesimler tarafından adım adım takip edilebilmesi için açık kaynak kodlu bir yazılım projesine başlandı. Microsoft’un ElectionGuard (seçim görevlisi) adını verdiği ve öncelikli olarak ABD’nin 2020’deki seçimine odaklanan sistemle, seçmenler verdikleri oyun kime gittiğini, doğru sayılıp sayılmadığını an ve an izleyebilecek. 

Anlık oy takip sistemi geliyor!

Şirketin geliştirme aşamasında olduğunu duyurduğu ElectionGuard adı verilen bu sistemle, seçmenler verdikleri oyları izleyebilecek, takibini yapıp, verdikleri oyların doğru olarak sayılıp, sayılmadığını kontrol edebilecek. Microsoft’un geliştirme kitini yayınladığı açık kaynaklı yazılımda, seçmenlerin oylarının sayıldığından emin olmaları için şifreleme tekniklerini kullanılacak. 

Sistem sayesinde, seçim yetkililerinin ve diğer tarafların, sonuçlara herhangi bir etkisinin olmadığından emin olmak için üçüncü taraflar ile organizasyonlar da seçim sonuçlarını doğrulayabilecek. Şirketin geliştiricilere yönelik konferansında Microsoft CEO’su Satya Nadella tarafından duyurulan açık kaynaklı yazılım geliştirme seti ElectionGuard, ücretsiz olacak.

Esas olarak elektronik oylama sistemi olan seçimlere odaklanan ElectionGuard, kağıt oy pusulası ile yapılan seçimlerde de kullanılabilecek. 

Yorumlar
G@kko
Hoş bi gelişmedir muhakkkak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.