Güncel

Apple 360 derece kavisli iPhone tasarımının patentini aldı

WWDC 2016'da çok önemli güncellemeler sunan Apple patentlyapple.com'un haberine göre 2011 yılında başvurduğu kavisli ekran pantentini artık almış bulunuyor.


WWDC 2016'da çok önemli güncellemeler sunan Apple patentlyapple.com'un haberine göre 2011 yılında başvurduğu kavisli ekran pantentini artık almış bulunuyor.

Apple'ın tasarımsal patent politikası:

Apple çok fazla sayıda tasarım patenti alıp bunların az bir kısmını kullanıyor.Alınan bu çok sayıda patentlerle de iPhone'un geleceğini garanti altına olmuş oluyor. Bu sebeple henüz bu tasarımın kullanılabilme ihtimalinin olup olmadığını söylemek zor.

Tasarım olgusunu kökten değiştirebilir mi ?

Apple şu aralar iPhone 7 ile gündemde, bu kavisli tasarım ise şimdiki iPhone modellerine ve büyük ihtimalle iPhone 7'ye çok uzak.2017 için ise iPhone'un 10. yıl dönümü. Belki bir sürpriz ihtimali var fakat tasarımın detaylarına bakarsak bu ihtimal de zor görünüyor. Ama yine de Apple'ın tasarımda büyük değişiklikler yapmak istediğini de düşünürsek bu tasarımın ya da bir benzerinin yine de 10. yıla özel bir sürprizle gelme ihtimali var.

Tasarım Detayları:

1465930105_6a0120a5580826970c01b8d1f757c3970c.jpg

Öncelike tasarıma göre telefon tamamen camdan oluşuyor. Kavisli tasarım ise herşeyden önce sadece ekranın kenarlarına doğru olan kavis değil, bütün ekran yüzeyini 360 derecenin bir parçası haline getiren tasarım. Ekran çerçeveleri tamamıyla kaldırılmış ve ses açma kısma tuşları dahil sanal. Bu tasarımda ana ekran butonuna ise yer verilmemiş.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.