Güncel

Apple bu sefer sert kayaya çarptı! Şirket ciddi anlamda zor durumda

Apple, dünya çapında gelişen işlerin tadını çıkarmaya devam etse de, bu yıl aleyhine açılan davaların sayısı söz konusu olduğunda pek şanslı görünmüyor.


Apple Epic Games ile yaptığı "battle royal" ve diğerleri dahil olmak üzere şirketi bombalayan anti-trust davalarıı kaybetti.

Bu sefer teknoloji devi Apple, "Coronavirus Reporter" adlı bir uygulamanın geliştiricilerinden gelen oldukça ciddi bir dava ile uğraşıyor.

Bu yılın başlarında, Coronavirus Reporter, insanlardan kendi kendine tanımlanmış COVID semptomlarını toplayarak ve bunu bir harita olarak sunarak App Store'daki COVID ile ilgili ilk uygulama olmayı planladı.

Apple, App Store'a biyoteknoloji ve biyoinformatiği dahil etmeyi kabul etti

Uygulama Ocak ayında bir kez reddedildikten sonra, geliştiriciler bir itirazda bulundu ve Apple'dan Coronavirus Reportar'ın App Store'a sunacağı türden içeriğe izin vermesini talep etti. 

Reddedildikten sonra davacı Apple'dan biyoteknoloji veya biyoinformatik firmaları gibi sigorta şirketleri dışındaki şirketlere izin verecek şekilde kuralı genişletmesini istedi. Apple da bunu kabul etti ve sağlık hizmeti şirketlerini izin verilen kuruluşlar listesine ekledi.

Apple teklifi kabul ettikten sonra, uygulama ek belgeler sağlandıktan sonra bile App Store'da yer alması için sunulduğu zaman geliştiricilerin iddiasına göre "geçerli bir neden olmaksızın" reddedildi. 

Reddedilme, tekel iddiasıyla 800 milyon dolarlık bir davayla sonuçlandı

İkinci reddin ardında, uygulama geliştiricileri, COVID maruz kalma bildirimlerindeki tekelini sürdürmek için topluma önemli bir katkısı olabilecek şeyleri engellediği gerekçesiyle Apple'a tekrar dava açtı.

Apple, bunun tekel ile hiçbir ilgisi olmadığını, ancak Apple'ın politikasının, onaylı sağlık kuruluşlarının parçası olmayan şirketlerden gelen başvuruları kabul etmediklerini söyledi.

Vakanın en son gelişmesinde Apple, Coronavirus Reporter geliştiricilerinin izole bir senaryo olan beyaz şövalyeyi oynamak için körü körüne ilgisiz anti-trust vakalarından yararlandıklarını iddia ederek bir kez daha ateş açtı.

Apple'ın davanın reddedilmesini talep eden yeni dosyası, 26 sayfalık kamuya açık bir belgeden oluşuyor. Bunun dışında Apple bu konu hakkında herhangi bir yorum yapmadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.