Apple, Epic Games davasını bir üst mahkemeye götürüyor

Reuters'in haberine göre Apple, uygulama içi satışlarda kesinti yapabilmek için son bir girişimde bulunuyor ve Yüksek Mahkeme'den Epic Games'in anti-tröst davasına yaptığı itirazı dinlemesini istiyor.

Apple, Epic Games davasını bir üst mahkemeye götürüyor

İki alt mahkeme, Apple'ın uygulamaların kendi ödeme seçeneklerini içermesini önleyen yönergelerini kaldırması gerektiğine karar verdi ve bu, Apple'ın kar hanesine artı yazan bir karardı.

Mücadele, 2020'de Epic'in, oyuncuların doğrudan ödeme özelliği aracılığıyla dijital para satın almalarına olanak tanıyan yeni bir Fortnite güncellemesini yayınlamasıyla başladı. Bu hamle, Apple'ın tüm iOS oyunlarının uygulama içi satın alma kullanmasını gerektiren politikasını ihlal etti ve Apple'a karında %30’luk düşüşe neden oldu. Apple, düzenli olarak en çok hasılat yapan oyunlarından biri olmasına rağmen Fortnite'ı App Store'dan kaldırdı. Misilleme olarak Epic, Apple'a herhangi bir tazminat talep etmek yerine politikasını değiştirmek amacıyla "haksız ve rekabete aykırı eylemlerini" sona erdirmesi için dava açtı.

Apple, Epic Games davasını bir üst mahkemeye götürüyor

2021'de Epic'in bilerek Apple kurallarını ihlal ettiğine ve iPhone üreticisinin Fortnite'ı App Store'a geri yüklemesine gerek olmadığına dair karar çıktı. Yargıç ayrıca Apple'ın bir tekel gibi davranmadığını, ancak şirketin uygulamaların kullanıcılarına üçüncü taraf ödeme sistemleri sağlamasına izin vermesi gerektiğini belirtti.

Apple'ın avukatları, dosyalamalarında, kararın Epic Games'in ötesine geçtiğini ve "bölge mahkemesinin yetkisini aştığını" iddia ediyor. Temel olarak, mahkemenin aşırıya kaçtığını iddia ediyorlar ve App Store'un geliştiricilerin Apple'a satış komisyonu verdiği her zamanki düzene geri dönmesine izin vermesini istiyorlar. Öyle ya da böyle Apple en nihayetinde şirketin 2024 yılına kadar üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermesini gerektiren yeni Avrupa Birliği düzenlemeleri ile en azından bazı ülkelerde uyum sağlamak zorunda kalacak.