Güncel

Apple geride bıraktığımız çeyrekte 61 milyon iPhone sattı

Apple 2015 ikinci çeyrek raporunu açıkladı. Bir önceki çeyreğe göre iPhone ve iPad satışlarında düşüş, Mac satışlarında ise artık yaşandı.

Apple geride bıraktığımız çeyrekte 61 milyon iPhone sattı

Apple merakla beklenen 2015 yılı ikinci çeyrek mali raporunu açıkladı. Cupertino merkezli teknoloji devi ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinden bir gelire imza atmayı başardı. Şirket geride bıraktığımız çeyrekte 58 milyar dolar gelir elde ederken, Apple’ın kasasına giren para (net kâr) ise 13.6 milyar dolar olarak açıklandı. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında Apple’ın başarılı bir çeyrek geride bıraktığını ifade edebiliriz. Apple 2014’ün ikinci çeyreğinde 45.6 milyar dolar gelir, 10.2 milyar dolar net kâr elde etmişti.

Apple bir önceki çeyrekte tüm zamanların rekorunu kırarak 74.5 milyon iPhone sattı. Haliyle rekor 74.6 milyar dolarlık rekor gelir ve 18 milyar dolarlık rekor kâr elde edildi.

Apple 2015 ikinci çeyrek raporunda iPhone, iPad ve Mac satışlarına da değindi. Apple Watch akıllı saate ilişkin satış bilgisinin yer almadığı rapora göre Apple geçen çeyrek 61.2 milyon iPhone sattı. Apple CEO’su Tim Cook’a göre iPhone’a geçiş yapan insan sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. 

iPad satışları beklentinin biraz altında kaldı. Apple geride bırakılan çeyrekte belirlediği rakam 14 milyon seviyesindeydi fakat satışlar 12.6 milyon seviyesinde kaldı. Apple bir önceki çeyrekte 16.4 milyon iPad satmayı başarmıştı.

iPad satışları beklentilerin altında kalsa da, Mac satışlarında büyüme yıllık ortalamanın üzerinde. Şirket geride bıraktığımız çeyrekte 4.5 milyon Mac sattı. Apple bir sonraki çeyrekte 46 milyar dolar gelir hedefliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.