Güncel

Apple Google ile olan ortaklığını sona erdiriyor mu?

Android'in başındaki isim Sundar Pichai açıklamalarda bulundu.

Apple Google ile olan ortaklığını sona erdiriyor mu?

Apple ve Google arasındaki ilişki son zamanlarda "mesafeli" olsa da 2 firmanın geçmişinde birçok ortaklığa imza atığını görmekteyiz. Apple ilk iPhone'da iOS işletim sistemini kullanmıyordu ve yazılımına Google özellikle program anlamında büyük bir destek veriyordu.

Google ve Apple’ın arasından su sızmıyordu ki; iki firmada birden aynı anda yöneticilik yapan kişilere bile rastlamaktaydık. 

Daha sonra malum Google Android işletim sistemini piyasaya sundu. Başlarda Apple Android işletim sistemini açık kaynak kod olmasından dolayı mıdır bilinmez pek ciddiye almamıştı ama firma iPhone 5 ve iOS 6 ile birlikte Google ile olan ilişkilerini resmi olmasa da “askıya” almıştı.

Andy Rubin sonrası Android’in başına geçen Sundar Pichai Apple ve Google’ın aralarındaki durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

1425042435_sundar-pichai.jpg

Pichai Apple ve Google arasındaki anlaşma bu yıl itibariyle sona ereceğine dikkat çekerek; firmanın yola Google ile devam edip etmeyeceğini bilmediğini ama daha iyi bir tercih göremediğini belirtiyor. Gelişen pazarda iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın oldukça başarılı ürünler olduğunu ve birçok Google uygulamasının bu telefonlarda oldukça iyi bir performans gösterdiğini belirtti. Google arama motorunun iOS işletim sisteminin tek alternatifi olarak kalıp kalmayacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz. Microsoft’la ya da Yahoo ile bir ortaklık olur mu derseniz, bu süreç her şeye gebe deriz…

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.