Güncel

Apple iCloud saldırısının arkasında Çin hükümeti mi var?

Deliller, iCloud saldırılarının arkasında Çin hükümetinin olabileceğini gösteriyor.

Apple iCloud saldırısının arkasında Çin hükümeti mi var?

Yeni yayınlanan raporlara göre, Çinli yetkililer, iCloud’un hacklenmesi için saldırganlara yardım etti. Çin’de iPhone 6 çıkışının ardından Apple’ın iCloud servisi Watchdog adlı bir hacker grubu tarafından saldırıya uğradı.

Sansür izleme kuruluşu Great Fire tarafından yayınlanan rapora göre Çinli kullanıcılar, iCloud’a girmek istediği zaman çok benzeyen farklı bir siteye yönlendiriliyor. Çin’deki güvenlik duvarı dün akşam itibarıyla iCloud’a giden tüm yerel bağlantıları engelledi ve kullanıcılar bu sahta iCloud’a yönlendirildi. Firefox ve Chrome kullanıcıları bu konuda uyardı ancak, Çin’in en popüler tarayıcısı Qihoo, hiç uyarı vermeden direk sahte siteye yönlendirdi.

1413877019_cin-icloud1.png

Durum böyle olunca Çinli yetkililerin kullanıcıların şifrelerini almak amacıyla böyle bir şey yaptığı düşünülüyor. Great Fire, bu saldırının arkasında Çinli yetkililer olduğuna dair bazı kanıtlar da sunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.