Güncel

Apple iPhone 14'ün gelişi ve çip krizi hakkında önemli açıklamalar!

Nvidia ve TSMC arasında çip alışverişi çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Apple'ın iPhone 14 serisi içinde yardımını aldığı TSMC firmasından önemli bazı açıklamalar geldi. İşte detaylar.

Apple iPhone 14'ün gelişi ve çip krizi hakkında önemli açıklamalar!

Nvidia, AMD ve Apple'ın, artan küresel enflasyon sebebiyle elektronik ürünleri satın almaya daha az öncelik verdikleri ve TSMC'den gelen işlemci siparişlerini kestikleri bildirildi. Nvidia söz konusu durumda, piyasaya çıkan eski RTX 3000 serisi stok fazlası ürünleri ve daha eski madencilik kartları da firmayı zorluyor. Bu durum yaklaşmakta olan RTX 4000 serisini daha az cazipli hale getiriyor.

DigiTimes'ın sunduğu ve RetiredEngineer tarafından çevrilen bir rapora göre, TSMC'nin üç büyük müşterisi Apple, Nvidia ve AMD siparişlerini revize etmek istiyorlar.

Büyük şirketler çip konusunda daha az talepte bulunuyor

Pandemi döneminde oluşan şartlar, insanların evde çalışması ve oyun oynaması tüketici elektroniği satışlarında büyük patlamalara vesile olmuştu. Büyük firmaların çip alışverişinde sayıları azalmak istemesi pandemi dönemini geride bırakırken geliyor. 

Dünya aynı zamanda yükselen enflasyon ve Rusya/Ukrayna savaşının neden olduğu ekonomik bir gerileme ile uğraşıyor. Küresel bilgisayar satışları şimdiden yavaşladı ve artık daha az insan en yeni akıllı telefonları ve TV'leri satın almak için eskisi kadar acele etmiyor.

Raporun öne çıkan bazı noktaları arasında, iPhone 14 seri üretiminin çoktan başladığı, ancak 90 milyonluk ilk sevkiyat hedefinin %10 oranında düşürüldüğü iddiası yer alıyor. iPhone 14'teki A16 SoC işlemcisinin TSMC'nin 5nm teknolojisiyle işlem göreceği ve buna bağlı kalacağı bildiriliyor.

Bu arada AMD'nin dördüncü çeyrek ve 2023'ün ilk çeyreği için 7/6nm işlemci siparişlerini toplamda 20.000 civarında azalttığı söyleniyor. Ancak, PC ve sunucu donanımı için 5nm'lik işlemci siparişlerinin bu konuda etkilenmediği de belirtilmiş.

iPhone 14 serisi olası çip krizi nedeniyle geç tanıtılabilir!

 

Nvidia, TSMC'den 5nm kapasiteyi güvence altına alabilmek için şimdiden ön ödeme yaptı bile. Şirketin, geçen dönemlerde tüketiciler için Samsung'a dönmesinin ardından yeni nesil RTX 4000 serisi için Tayvan devine geri dönmesi bekleniyor. Zaten 5nm Hopper veri merkezi mimarisi için TSMC kullanılıyor. Ancak kurtulmaya çalıştığı mevcut nesil kartların bolluğu, kripto çökerken GPU'larını satan madenciler ve artan enflasyon ile Nvidia daha düşük taleple karşı karşıya kalırken, 5nm siparişlerini de kesmek istiyor.

Görünüşe göre TSMC, Nvidia'nın bu durumuna karşı anlayış kalmak ve taviz vermek istemiyor. Tayvanlı şirketin yapabileceği en iyi şey, sevkiyatları çeyrek dönem için geciktirmek veya 2023'ün ilk çeyreğine kadar geciktirmek, bu da Nvidia'nın TSMC'nin boşalan üretim kapasitesi için yeni müşteriler bulması anlamına geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.