Güncel

Apple iPhone 6'nın safir cam ekranı hayal olabilir

Bazı üreticilere göre akıllı telefonlarda safir cam ekranların henüz zamanı değil.

Apple iPhone 6'nın safir cam ekranı hayal olabilir

Normal camdan dört kez daha sert olan safir camın akıllı telefonlarda kullanılacağı söylentileri bir süredir devam ediyor. Ancak bazı üreticiler böyle bir geçiş için zamanın doğru olmadığını söylüyorlar.

Tabii ki çizilmeye karşı dayanıklı safir cam için gerekli malzemeyi temin etmek daha zor olacağı gibi fiyatı da daha yüksek olacaktır. Safir cam çok pahalı olsa da Apple, bu malzemeyi iPhone 5S modelinin kamerasında ve Touch ID parmak izi sensörü özelliğinin üst kısmında kullandı.

Apple sadece küçük bölümler için bu camı kullandı ancak sınırlı sayıda bazı lüks akıllı telefonlarda safir cam ekran kullanıldı. Malzemenin maliyeti üreticilerin bu camı kullanmasını engelliyor. Gorilla Glass’ın maliyeti 3 dolarken safir cam 30 dolara mal oluyor.

1405127401_gtat-sapphire-boule.jpg

LG Global İletişim Direktörü Ken Hong; “Safir camın çizilmelere ve darbelere dayanıklı olması oldukça çekici ancak Gorilla Glass’ın yakınn zamanda yerinden edeceğini sanmıyorum çünkü safir cam hem maliyeti yüksek hem de tedarik etmesi zor bir malzeme” dedi.

Son zamanlarda iPhone 6’nın safir cam özelliğine sahip olduğunu gösteren ve kırılmaz olduğunu iddia eden videolar gördük. Ancak bir büyük cep telefonu üreticisi temsilcisi safir ekranının daha büyük boyut, daha kırılgan olduğunu söylüyor. Apple dışında diğer üreticiler bu malzemeyi temin etmekte zorlanacaktır ve bu yüzden de Gorilla Glass akıllı telefon ekranları için tercih edilen malzeme olarak devam edecektir.

Apple’ın yeni iPhone modeli için safir ekranı seçip seçmeyeceğini ise Eylül ayında düzenleyeceği tanıtımda hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.