Güncel

Apple Japonya'da şirket avına çıktı!

Apple Japon teknoloji şirketi Renesas SP'yi satın almak üzere

Apple Japonya'da şirket avına çıktı!

Patent yasalarının tüm dünyaca kabul edilmesi ve ciddi yaptırımlarının uygulanması sebebiyle büyük firmalar artık patenetleri olan şirketleri satın alma yoluna gidiyor. Bir ürünü tekrar tasarlamak ve bunu tanıtmak yerine büyük üreticilerin ve internet sitelerinin son zmanlarda korkunç paralara firmaları satın aldığına şahit oluyoruz. 

Facebbok'un 1 milyar dolara Instagram'ı ve arkasından anlık mesajlaşma hizmeti WhatsApp'ı 19 milyar dolar gibi rekor bir ücretle bünyesine katması patent savaşlarına bambaşka bir boyut getirmişti. Microsoft ise elindeki patenetler için iş ortağı olan Nokia'yı satın almıştı. Apple'ın TouchID sensörünü yapan firmada Apple'ın satın alıp bünyesine kattığı küçük bir firmaydı. Google ise elindeki patenetlerden dolayı Motorola'yı satın almış ve yine bu patenetler sayesinde şirketi Lenovo'ya satmştı.

Haberimize konu olan satın alma ise yine Apple ile ilgili. Akıllı telefonların en çok pil gücü yiyen donanımı takdir edersinizki ekranları. Apple'da ekranlarının daha az pil gücünden yararlanması için farklı çözüm yoları arıyor. Lakin iPhone'lardaki şarj sorunu kronikleşmiş bir hal almış durumda.

Nikkei'nin haberine göre Apple, akıllı telefonların ve LCD televzyonlarının üçte birinin ekran çiplerini üreten Renesans SP firmasını satın almak üzere. Halihazırda iPhone telefonların ekranları içinde çip üreten bu firmayı satın almayı düşünen Apple bu satın alma ile yeni nesil iPhone ve iPad'lerin ekran kalitesini arttırmak istiyor. 

Yapılan habere göre Apple %55 hisse için firmaya 479 milyon dolarlık bir teklif sunmuş. Japonya'da faaliyet gösteren ve 240 çalışanı olan firmanın yıllık kazancının 580 milyon dolar, yıllık karının ise 58 milyon dolar olduğu söyleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.