Güncel

Apple, kararını verdi! Güle güle Qualcomm!

Apple gerçekten Qualcomm'u ortak yelpazesinden çıkarmak istiyor! TSMC ile çok yakın ilişkiden yararlanarak yoluna devam edecek. İşte detaylar…

Apple, kararını verdi! Güle güle Qualcomm!

Apple'ın ürün yelpazesi için temel bileşenlerin üretiminde mümkün olduğunca bağımsız olmak istediği artık herkes tarafından biliniyor. Özellikle karlı iPhone söz konusu olduğunda Apple bu türden kararları geciktirmeden alıyor. İşte tam da bu yüzden TSMC ile 5G modem üretimi için kendi tasarımına sahip üretim için anlaştığı söyleniyor. Qualcomm'u bir kenara bırakıyor.

Ancak, bu modemlerin iPhone'un ne zaman bir parçası olacağı hala netlik kazanmadı. Fakat gelen haberler 2022 içerisinde en geç 2023 başlarında olacağı yönünde. Sonuçta, seçilen süreç itibari ile Apple’ın geçişe hazırlanmak üzere olduğu anlaşılıyor.

Apple, TSMC'den Kendi Modemlerini İstiyor!

Apple, kararını verdi! Güle güle Qualcomm! - Resim : 1

Apple gerçekten Qualcomm'u ortak yelpazesinden çıkarmak istiyor. TSMC ile olan çok yakın ilişkisinden yararlanacak. Nihayetinde modem departmanını Intel'den milyarlarca dolara satın almıştı. Tüm bunlar, kendi modemini oluşturmak ve böylece endüstri devlerinden bağımsız olmak istediğini gösteriyor.

İlginçtir ki, Apple pazara farklı bir şey getirmek için kendi radyo frekansları ve milimetre dalga bileşenleri üzerinde bile çalışıyor gibi görünüyor.

Apple'ın Qualcomm'dan vazgeçmesinin amacı nedir?

Apple, kararını verdi! Güle güle Qualcomm! - Resim : 2

Çok basit. Bu şekilde Apple çip üretiminde çok tasarruf sağlayacak ve elbette işlerini kendi halledebilecek hale getirecek. 5G özellikleriyle mobil cihazlarınıza daha fazla performans, daha iyi entegrasyon ve daha fazla enerji verimliliği getirecek.

Kendi modemini geliştirmenin Apple için TSMC'nin çipini şirket içi mobil işlemcisiyle entegre etmesinin önünü açacağı söyleniyor. Bu, ABD'li teknoloji devine donanım entegrasyon kabiliyeti üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak ve çiplerin verimliliğini artıracak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.