Güncel

Apple, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanımadı!

Apple harita uygulamasında Kıbrıs ne halde bir bakın!


Apple teknoloji dünyasının en güçlü isimlerinden birisi olarak biliniyor. Şirket sistem çalışmalarına durmadan devam ediyor. Apple son olarak dün yayınladığı masaüstü işletim sistemi Mountain Lion ile dikkatleri üzerine çekti. Şirket kısa bir süre öncede sizlere haberlerimizde bildirdiğimiz online mağazalarının hack'lenme olayı ile de zor anlar yaşadı.

Bunların yanı sıra Apple mobil işletim sistemi iOS'un yeni sürümü iOS 6'yı beta 3 ile indirmeye sundu. Teknoloji devi bu yazılımla daha kararlı bir yazılım ile kullanıcıların karşısına çıktı. Yayınlanan mobil işletim sisteminin özellikleri arttırıldı ve uygulama hakkında detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

1343330092_xlfacebookappcenter624.jpg

Firma harita servisini de elden geçirdi ve ayrıntılı destek vermeye başladı. 3 boyutlu görüntü sayısını da arttırarak trafik ve yol bilgilerini de dahil edilen yeni Apple Maps'teki bir detay dikkatleri çekti.

Haritanın arayüzüne girip Türkiye üzerine geldiğinizde haritadaki "Kıbrıs Rum Kesimi" ibaresini görüyorsunuz. Apple böylelikle Türk vatandaşların yaşadığı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"ni (KKTC) dolaylı da olsa tanımadığını belirtiyor.

1343330217_kktc2.jpeg

Uygulamaya göre bölge sadece Rumlara ait olarak görülüyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı ancak bu hatanın tam sürümle giderileceğini düşünüyoruz.

Ayrıca Steve Jobs hakkında ki iddialar gerçekse, şirketin bu nedenle bunu yapmış olabileceği de aklımıza gelmiyor değil açıkçası.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.