Güncel

Apple ne kadar kâr etti?

Şirket, 2013 yılı ikinci çeyrek raporunu açıklarken, iPhone satışları geçen yıla göre artış gösterdi.

Apple ne kadar kâr etti?

Hafta içerisinde yeni bir COE aradığına dair dedikodular ortaya çıkan Apple, 2013 yılı ikinci mali raporunu açıkladı. Şirket yine yüksek miktarda kâr açıklarken, elde edilen kâr geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında bir miktar düşüş göze çarpıyor. Üstelik bu düşüş gelir miktarının artmasına rağmen yaşandı.

Cupertino merkezli şirket yılın ikinci çeyreğinde 43.6 milyar dolar gelir elde ettiği açıkladı. Elde edilen gelirin 9.5 milyar doları ise net kâr. Apple 2012 yılı aynı çeyrekte ise 39.2 milyar dolar gelir elde etmiş, söz konusu gelirin 11.6 milyar doları net kâr olmuştu. Apple’ın mali işler üst düzey yöneticisi Peter Oppenheimer Apple’ın şu anda kasasında 145 milyar dolar parası olduğunu aktarırken, şirketin nakit para noktasında hala çok güçlü olduğunu belirtti.
1366781056_can-ceo-tim-cook-lead-apple-back-to-the-share-price-promised-land.jpg

Cihaz satışlarına  göz atacak olursak; ikinci çeyrekte 37.4 milyon iPhone satışı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu rakam 35.1 milyondu. iPad satışları ise 11.8 milyonda 19.5 milyona yükseldi. %50 oranında düşüş yaşayan iPod cephesinde ise 5.6 milyon satış gerçekleştirilirken, Mac satışları ise 4 milyon civarında gerçekleşti. Söz konusu rakamların açıklanmasıyla birlikte Apple'ın hisselerinin %2 oranında değer kazandığı bildirildi.

Yorumlar
x
Ben bütün insanlığa acıyorum
Cevapla
☆G@kko☆
Apple kullananlara acıyorum şahsen.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.