2- Microsoft piyasa değeri: 566.1 milyar dolar

Microsoft, hemen hemen her işyerinde bulunan PC'lerdeki Windows ve Office sürümlerinin arkasındaki şirket. Ayrıca, Xbox video oyun sistemi ve Surface tablet PC gibi ürünlerinde sahibi olan bu şirket, son zamanlarda cloud computing şirketi Azure ile gelirini oldukça artırmayı başardı.

3- Amazon piyasa değeri: 482 milyar dolar

Amazon her geçen sene büyüyen bir şirket ve dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisinin sahibi. Tüketici harcamalarının büyük bir yüzdesi çevrimiçi hale gelirken Amazon, Prime adlı sadakat program sayesinde bu geçişten çok iyi faydalanmayı başardı. ABD’de Prime üyeliği, sınırsız iki günlük nakliyat, video yayınlama ve bir çok başka avantajdan oluşuyor. Amazon, Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere birçok ülkede benzer Prime üyelikleri sunmakta ve video yayınlama servisi hemen hemen her ülkede mevcut. Aynı zamanda Amazon'un cloud computing bölümü olan Amazon Web Services, şirkete yüklü bir gelir katmakta.

4- Facebook piyasa değeri: 468.4 milyar

Facebook, meşhur sosyal ağın yanı sıra Instagram, Messenger, WhatsApp ve diğer birkaç küçük deneysel uygulamanın da sahibi. Aylık 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan şirket, geniş bir kitleye ulaşma becerisi nedeniyle çoğu diğer dijital reklam şirketine göre büyük bir avantaja sahip. Messenger ve Whatsapp'ın her birinin 1,2 milyar kullanıcısı ve Instagram'ın ise 700 milyona kullanıcısı var ve Facebook bu şirketler sayesinde gelirini her sene biraz daha artırıyor.

5- Berkshire Hathaway piyasa değeri: 425 milyar dolar

Berkshire Hathaway, Warren Buffett'in liderliğinde bir holding şirketi. Şirket, GEICO sigorta, Fruit of the Loom ve Helzberg Diamonds gibi tanınmış markalara sahip. Ayrıca, aralarında Apple'ında bulunduğu halka açık bir çok önemli şirketin hisselerine de sahip. Buffett, son zamanlarda stratejik olarak hisse senedi satın almak yerine şirketlerin bütününe sahip olmaya çalışıyor. Daha sonra tamamına sahip olduğu şirketlerinden elde ettiği gelir ile yatırımlarını finanse ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.