Güncel

Apple paraya para demiyor! Bu nasıl kazanç?

Teknoloji dünyasının en büyük ve en önemli isimlerinden biri olan Apple, 2022 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin mali tablolarını açıkladı.

Apple paraya  para demiyor! Bu nasıl kazanç?

Apple, teknoloji dünyasının en önemli ve en büyük isimlerinden biri. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Forbes çalışmasına göre 2022 yılının en beğenilen şirketi seçilen Apple, aynı isim tarafından üst üste 16. Defa bu başarıya layık görülmüş oldu. Ancak açıklanan dördüncü çeyrek verileri, Apple’ın da genel ekonomik sıkıntılardan olumsuz etkilendiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz saatlerde Apple tarafından paylaşılan rapora göre, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde satılan iPhone’lardan toplam 65,78 milyar dolar gelir elde edildi. Ancak bu geliri bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımız zaman %8’lik bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Nitekim Apple 2021 yılının dördüncü çeyreğinde 71,62 milyar dolarlık iPhone satışı gerçekleştirmişti.

Apple paraya para demiyor! Bu nasıl kazanç?

Şirketin en önemli ikinci gelir kapısı olan Hizmet Satışlarında ise %6’lık bir gelir artışı yaşandı. Buna göre şirketin 2021 yılının dördüncü çeyreğinde 19,51 milyar dolar olan hizmet satışları 2022 yılının son çeyreğinde 20,76 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Apple’ın 2022 yılının dördüncü çeyreğinde en yüksek gelir artışı ise iPad’de yaşandı. Buna göre tablet pazarındaki gelirlerini bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %28 oranında arttıran Apple, son çeyrekte tabletler sayesinde kasasına tam 9,40 milyar dolar koymuş. Önceki yılın aynı döneminde ise bu tutar 7,25 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Yorumlar
Isa
Bizim gibi salaklar olursa tabi kazanır dünya da en cok iPhone kullanan ülkelerden birisiyiz yemek yemeye paramız yok ama iPhone almaya var
Cevapla
Biri
Aynen oyle, artik teknolji denilince akla akilli telefonlardan baska bisey gelmiyor googleye teknoloji yazin ve gelen haber gorsel vs arasinda nekadar gercekten bilimsel teknolojik seyler var gorun
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.