Güncel

Apple Samsung'dan özür dilerken hile yaptı ceza aldı!

Apple, Samsung'dan özür dilerken hile yaptığı gerekçesi ile para cezasına çarptırıldı.

Apple Samsung'dan özür dilerken hile yaptı ceza aldı!

Apple ve Samsung arasında geçen davalar gündemden bir türlü düşmüyor. Temmuz ayında İngiltere'de gerçekleşen bir mahkeme, aldığı kararla, Samsung'un hiçbir akıllı telefon ve tablet bilgisayar modelinin Apple'ın cihazlarının telif hakkını ihlal etmediğine karar vermişti. Mahkeme,  Apple'ın talep ettiği satış yasağı talebini geri çevirmişti. Ayrıca, Apple'ın bir açıklama yayımlayarak, 'iPad ve diğer cihazlarına ait tasarımın, Samsung tarafından çalınmadığını' belirtmesini isteyen mahkeme,  Apple'ın İngiltere'deki sayfasında, 6 ay boyunca 'iPad'in tasarımının Samsung tarafından çalınmadığına dair not bulunmasını istemişti.

Bu mahkeme kararı sonucuna göre Apple, geçtiğimiz ay bu açıklamayı sitesinden paylaştı. Açıklamada 'Samsung'un Galaxy Tab bilgisayarı ve diğer mobil cihazlarının tasarımında iPad ve diğer ürünlerini kopya etmediğini' belirtti. Ancak Apple bu açıklamanın yanına, "Almanya ve ABD'deki mahkemelerde, İngiltere'de verilen kararın tersinin çıktığını' yazmayı da ihmal etmemişti.

1351849501_samsung-apple2272860b.jpg

Apple, istenildiği gibi açıklamayı yaptı fakat İngiltere'deki mahkeme, Apple'ın,  'yanlış' ve 'doğru olmayan' ifadeler kullandığını belirterek, ikinci bir açıklama istedi. Mahkeme, Apple'ın bu sefer Samsung'dan 'özür dilemesini' istedi.

İngiltere Temyiz Mahkemesi, Apple'ın 'beğenmediği açıklamayı' 24 saat içinde kaldırmasını ve 48 saat içinde revize edilen açıklamanın konmasını istemişti.

Apple, özür mesajını, resmi sitesinde yayımlıyordu, ancak burada da ufak bir hilenin olduğu ortaya çıktı. Zaten mesaj, sitenin en altında yer alıyordu ve birkaç kod yardımıyla mesajın görünemez hale gelmesi bile sağlandı. Durum böyle olunca, Apple'ın doğru düzgün özür dilemediğini gören mahkeme, Apple'ı para cezasına çarptırdı.

Yorumlar
remky
kore 1 amerika 0 demek bu ...
Cevapla
fatih
bitti artik bittii zavallı çürük elma.. puhaa
Cevapla
Misafir
bu kadar düşük bir şirket işte çürük elma
Cevapla
Misafir
Apple sonuna kadar hak etmiş. (!)
Cevapla
Misafir
Bu kadar mi hilekar olunur karaktersizler ya
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.