Güncel

Apple'a darbe üstüne darbe!

Apple Samsung davasında yeni kararlar çıktı.

Apple'a darbe üstüne darbe!

Teknoloji dünyasında patent savaşları iyice kızışmaya başladı. Ağustos ayında Samsung'dan 1 milyar dolar tazminat kazandığı Apple, patent davasının ardından ikinci kez büyük bir darbe aldı. Apple'ın daha önce Samsung'un ürünlerini ABD'de yasaklatmak için mahkemeye yaptığı başvuru geçtiğimiz günlerde reddedilmişti. Bu karar ile sarsılan Apple şimdide Ağustos ayında kazandığı davada büyük rol oynayan 7,844,915 numaralı patentin reddedilmesiyle ikinci bir darbe aldı.

Bu dava Apple ve Samsung arasındaki 1 milyar dolarlık davanın ikinci raundu olarak nitelendiriliyor. Apple yaptığı başvuru ile ek tazminat ve Samsung'un ürünlerine yasak getirilmesi talebinde bulunmuştu. Samsung ise tazminat ödemeye mahkum edildiği davada jürinin yanlı hareket ettiğini iddia etti ve kararın bozulmasını istedi.

1355998188_apple-vs-samsung.jpg

Apple aleyhine sonuçlanan davanın ardından Patent ve Marka Ofisi, Samsung'un mahkum edilmesine neden olan en önemli patentlerden birinin, aslında Apple'a verilmemesi gerektiğini söyledi.

Söz konusu patent 'Pinch to zoom' olarak biliniyor ve 7,844,915 numaralı patent, parmaklarınızla dokunmatik ekranı çekerek küçültme ve büyütme olanağı tanıyor.

Apple'a 1 milyar dolarlık tazminat getiren altı patentten ikisi Samsung'un itirazı üzerine başlatılan soruşturma sonucunda, en son alınan kararla beraber, geçerliliğini kaybetti.

Apple'ın bir hafta içinde Patent ve Marka Ofisi'nin kararına itiraz etmesi bekleniyor. Eğer Apple temyizde bulunana kadar Patent ve Marka Ofisi'nin ret kararı kalkmazsa, Samsung, 1 milyar dolarlık davanın yeniden görülmesi için fırsat elde edecek. Böyle bir durum gerçekleşmesi halinde de Samsung'un ödeyeceği cezanın ciddi şekilde azabileceği söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.