Güncel

Apple'a olan ilgi azalıyor

Ortaya çıkan bir araştırma sonucu Apple'a olan ilginin azaldığını gözler önüne serdi. Apple artık eskisi gibi ilgi görmüyor.

Apple'a olan ilgi azalıyor

Son yıllarda kan kaybeden Apple, eskisi kadar popüler bir marka olmaktan hızla uzaklaşıyor. Firma ile ilgili yapılan bir araştırma bu gerçeği gözler önüne serdi. Geçtiğimiz yıllarda Apple ürünlerini duyurduğunda internette yaşanan dalgalanma yerini daha stabil bir duruma bırakmış görünüyor. Bu durum geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ve iPhoneXs, Xs Max ve XR duyurusunun ardından da yaşandı.


Apple'a olan ilgi azalıyor

iPhone Xs ve Xs Max satışa çıktığında eskisi gibi Apple mağazalarının önünde kuyruklar olmuşmadığı da gözlerden kaçmadı. Öte yandan Citi Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre Apple ürünlerinin tanıtımından sonra internet aramalarındaki dalgalanma grafik haline getirilmiş. Buna göre iPhone 5 duyurusundan itibaren sırasıyla iPhone 5S, iPhone 6/6S, iPhone 6s/6s Plus, iPhone 7/7 Plus, iPhone X / 8 /8 Plus ve son olarak iPhone XR / Xs / Xs Max duyurularının yapıldığı tarihlerdeki internet aramalarının sayısı bir araya getirilmiş.

Grafikte de açıkça görüldüğü gibi iPhone 5, duyurulduğu dönemde internette en fazla aranan anahtar kelime olurken bunu sırasıyla diğer telefonların lansmanları takip etmiş. Dramatik düşüş en son model olan iPhone XR, Xs ve Xs Max ile dibe vurmuş.

Bu ilgili düşüşü telefon satışlarına aynen yansımıyor olsa da sektörün belli bir doygunluğa ulaşması, Apple'ın müşterileri yerine hisse sahiplerini düşünmeye başlaması, Android telefonların daha iyi inovasyonlarla gelmesi ve benzeri sebepler ilginin azalmasına yol açmış görünüyor.

Yorumlar
Lokman
İphone 5 ten bu yana sırasıyla bütün iphone modellerini kullandım ara arada android deneyimledim,iphone 6s e kadar kullanması harikaydı ama 6s ten sonra appel yenilik adına hiçbir iş yapamadı,ve şu an samsung n8 kullanıyorum,her anlamda iphone 'dan daha iyi xsmax kamerası rezalet çentiği cabası,kısacası appel tarafından 2019 da büyük bir yenilik gelmezse yeni KRAL SAMSUNGDUR
Cevapla
İlginç
ilginçtir ki abd de çoğu kimse iPhone kullanmıyor kullananların çoğuda Huawei kullanıyor.
Cevapla
Mehmet
Daha durun bunlar iyi günleri... hisselerinin dahi %50 ye yakın değer kaybetmesini bekliyorum. Apple, yeni sektörlerde ürünler piyasaya sunmazsa sonu MS gibi olacak.
Cevapla
Cihan
15 bin lirayı niye telefona vereyim bana bir sebep söyleyin? Elimde 600 liralık telefon var her işimi görüyor!
Cevapla
misafir
o fiyat sadece türkiyede öyle. amerika ve avrupada asgari ücretten ucuz
Emrullah
Peugeot 206, Opel Corsa fiyatına telefon mu olur?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.