Apple'ın Android uygulaması Move to iOS çalıntı mı?

Apple'ın Google Play'de yayınladığı Move to iOS uygulamasını kendisinin geliştirmediği ve bir başka uygulamayı kopyaladığı iddia edildi.

Apple'ın Android uygulaması Move to iOS çalıntı mı?

Apple ilk Android uygulaması Move to iOS uygulamasını Google Play Store'da yayınladıktan sonra uygulama hakkında Android kullanıcıları bazen '"çocukça" bazende çok olumsuz değerlendirme yorumlarında bulunmuştu. Elbetteki bu haberi okuduktan sonra Android hayranlarından gelecek olumsuz yorumların potansiyelinin iki kat artması mümkün.

Phandroid sitesi edindiği belgelere dayandırarak yayınladığı haberde, Apple'ın Android kullanıcılarının kolayca cihazlarındaki verileri iOS'a taşımasına izin veren Move to iOS uygulamasının Apple tarafından yeniden geliştirilmediğini, bu uygulamanın Google Play'de farklı bir isim altında zaten var olduğunu söyledi. Tabii iddia bu kadarla sınırlı değil. Sitenin söylediğine göre Apple, kendi uygulamasını Media Mushroom tarafından geliştirilen ve daha önceden Play Store'da kullanıma sunulan Copy My Data uygulamasını kopyaladığını belirtti.

1442584059_img20150918164426.jpg

Veri ve medya senkronizasyonu konusunda uzman bir şirket olan Media Mushroom Limited tarafından geliştirilen Copy My Data uygulaması telefonlar, tabletler, PC'ler, iMac'ler arasında veri aktarımı yapabiliyor ve şirketin şu anda hem Google Play Store'da hemde  iTunes: üzerinde bu uygulaması mevcut. Her iki uygulama temelde kullanıcı verilerini taşıma işlevselliği görüyor.

1442584047_img20150918164410.jpg

Bu sadece buzdağının görünen kısmı. İki uygulamanın kaynak kodu ve işlevselliklerinin büyük çoğunluğu birbirleriyle benzerlik taşıyor. Apple'ın Android uygulamasının kaynak koduna baktığımızda bütün com.mediamushroom.copymydata  dizeleri Apple'ın uygulamasının içinde kalmış görünüyor. Esasen, iki uygulama arasındaki tek farkın Apple'ın tasarımı ve Media Mushroom'un arayüz öğelerinin kaynak kodlarından çıkarıldığını söyleyebiliriz.

1442584037_img20150918164353.jpg

Öte yandan şahsi fikrime göre Apple, büyük ihtimalle Copy My Data uygulamasının kullanımı ve rebrand haklarını satın almıştır. Zira Apple, bir uygulama için hırsız damgası yemeyi göze alacak sıradan bir şirket değil. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?