Güncel

Apple'ın CEO'su neden kaybetti?

Tim Cook'un maaşı neden yüzde 99 düştü?


Apple'ın CEO'su Tim Cook, geçen yıl primler sayesinde 378 milyon dolar kazanmıştı. Fakat bu durum sadece bir yıl sürdü. Cook'un maaşı bir yıl içinde yüzde 99 azalarak 4.2 milyon dolara indi. Bunun sebebi ise Apple'ın bir ara rekorlar kıran hisse değerinden gelen primlerden bu yıl yararlanamaması.

Apple'ın CEO'su Cook'un nakit olarak ödenen yıllık maaşı, 2011'de 1.4 milyon dolardı. CEO olmadan önce 900 bin dolar maaş alan Cook, Maaşındaki artışa rağmen, Cook 2012'de şirket hisse primlerinden hiç katkı görmedi.

1356701659_tim-cook-steve-jobs.jpg

Jobs'ın ölümünün ardından göreve geldiği dönemde Apple'ın gösterdiği yüksek performans ve yönetim kurulunun desteği, Cook'un en çok kazanan CEO olmasına neden olmuştu.

Cook'un CEO'luk görevine gelmesiyle Apple hisseleri, 2012'de ani düşüş yaşadı. Birçok rakibiyle sürekli patent kavgası veren ve küresel nakliyat ve üretim maliyetlerinde sıkıntı yaşayan şirketin hisseleri, Eylül'de 702.10 doları görerek tavan yapmıştı.

Ancak Apple'ın hisseleri artık o kadarda değerli değil. Aralık'ta hızlı bir şekilde düşmeye başladı ve dün 515.06 dolardan kapandı. Raporlara göre, Apple'ın hisseleri Cook'un CEO olmadan önce bugünkünden yüzde 37 daha fazlaydı. Eylül ayından bu yana, Apple hisseleri yaklaşık olarak yüzde 27 değer kaybetti.

Yorumlar
tet
steve amcanin mirasini 2-3 sene daha yer, ondan sonra dunyanin endegerli firmalarindan birini, nokia'nin durumuna getirir kendide bununla tarihe gecer.....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.