Apple’ın Vision Pro’su yapay zeka ile güçleniyor

Apple, Vision Pro'ya yapay zeka özellikleri eklemeye hazırlanıyor. Ayrıca, bu yeniliklerin daha uygun fiyatlı bir versiyonla da gelebileceği konuşuluyor.

Apple’ın Vision Pro’su yapay zeka ile güçleniyor

Apple’ın Vision Pro AR başlığı, beklentileri tam olarak karşılamamış olsa da, şirket bu üründen vazgeçmiyor. Bloomberg'den Mark Gurman'ın bildirdiğine göre, Apple'ın Vision Pro ile ilgili gelecekteki planları şöyle:

Vision Pro kullanıcıları, yakın gelecekte kişisel fotoğraf ve videolarını, özellikle panoramik çekimlerini bu başlık üzerinden görüntüleyebilecekler. Apple, AR arayüzü visionOS'e Apple Intelligence adı verilen yapay zeka teknolojisini entegre etmeye aktif olarak çalışıyor. Bu entegrasyonun, kullanıcı deneyimini genel anlamda iyileştirmesi bekleniyor.

Apple, mağaza içi tanıtımlarını daha kapsamlı hale getirmek amacıyla yeniliyor. Yeni “Derinlemesine Git” seçeneği, potansiyel alıcıların ofis uygulamaları ve video izleme gibi özellikleri test etmelerine olanak tanıyor. Vision Pro kullanıcıları, kişisel videolarını ve fotoğraflarını, özellikle panoramaları, yakında başlık içinde izleyebilecekler. Bu özellik, yaklaşan visionOS 2 güncellemesi ve 2D fotoğrafları 3D deneyimlere dönüştürebilen “mekansal” seçeneği ile daha da geliştirilecek.

Apple'ın, gelecek yılın sonuna kadar piyasaya sürülmesi hedeflenen daha uygun fiyatlı bir başlık üzerinde çalıştığına dair söylentiler var. Detaylar hala belirsiz olmakla birlikte, bazı raporlar Vision Pro’nun halefi için daha düşük çözünürlüklü ekranlar veya tamamen bu bütçe dostu seçeneğe odaklanma ihtimalini öne sürüyor.

En büyük zorluk, mevcut Vision Pro'da sunulan yüksek çözünürlüklü ekranlarla maliyeti dengelemek gibi görünüyor. Vision Pro'nun bir çıkmaz yol olduğunu söylemek için henüz erken, ancak Apple'ın daha uygun fiyatlı bir versiyonunu tanıtması olası. Yakında bu konuda daha fazla bilgi sahibi olacağız.