Güncel

Arabalardaki navigasyon sistemleri ilgi görmüyor!

Otomobillerdeki navigasyon sistemleri ölüyor mu?

Arabalardaki navigasyon sistemleri ilgi görmüyor!

Arabalardaki navigasyon sistemlerinin akıllı telefonların kölesi olmaktan kurtulup çoklu özelliklere sahip olmaya ihtiyaçları var. Görünen o ki arabalardaki bu sistemlere ilgi gün geçtikçe azalıyor. Günümüz teknolojileri gibi  her gün yenilenen işlevini korumazsa ölmeye mahkum olabilir. Ayrıca tercih edilme sayılarının azalmasındaki en büyük pay çok fazla özelliği bulunmayan bu cihazların fiyatları artırması. Aynı şekilde akıllı telefonlarla navigasyon işlemini yapmak kullanıcılara daha kolay ve ekonomik geliyor.

Kendinden navigasyon sistemli araçların da fiyatının değerini karşılamayacak şekilde arttığı düşünülüyor.Biz de bu özelliklerdeki bazı araba modellerini incelemeye karar verdik.

Araçların fiyatları göz önünde bulundurulduğunda özellikle çok işlevsel bir araba almak niyetinizdeyse navigasyon sırtınızda bir yük oluyor. Ayrıca iPhone ve Android akıllı telefonlarındaki navigasyon sistemleriyle karşılaştırıldığında bu navigasyon sistemlerinin neredeyse işlevsiz olduğunu ve doğru çalışmadığını söyleyebiliriz.

1340533263_navsystem-smartphone-620px.jpg

Bu sistemlerin pahalı sunulması bir yana, özellikle direksiyon başındayken kullanılacağını düşünürsek kullanıcı ara yüzlerinin de kötü olduğunu görüyoruz. Bunlara ek olarak bir çoğu da 3G veya 4G sistem destekli değil ve güncelleştirme yapamadığından bir süre sonra açmanıza bile gerek kalmıyor. Tabi ki bir çözümü var. Harita güncelleştirmelerini ektra para vererek yüklemeniz gerekiyor. Telefonlardaki navigasyon sistemiyle uyuşma gibi bir özellik de bulunmuyor.

Peki neden otomobillerdeki bu ekranlar daha işlevsel hale getirilmiyor?

Bana öyle geliyor ki otomobillerdeki çoklu ekranların ses sistemiyle, akıllı telefon bağlantılarıyla ve Wireless sistemleriyle donatılması zaten standartları oluşturmalıydı. Otomobil ağının Siri benzeri uygulamalara ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.