Güncel

Artık dininizi e-Devlet üzerinden değiştirebilirsiniz!

Yapılan bir değişiklik ile kişiler artık e-Devlet üzerinden inanç bilgisini değiştirebilme imkanına sahip oluyor! İşte detaylar!

Artık dininizi e-Devlet üzerinden değiştirebilirsiniz!

Daha önceleri İl Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılan inanç değişikliği işlemi, artık online ortamda daha rahat ve kolay bir şekilde yapılabiliyor. Günün erken saatlerinde yapılan bir değişiklik ile bundan sonra bireyler inançlarını kimliklerine yansıtmak için İl Nüfus Müdürlüklerine gitmek durumunda değil. Bu işlem bundan böyle e-Devlet üzerinden online olarak da değiştirilebiliyor. Söz konusu hususta herhangi bir değişiklik yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar da yavaş yavaş açığa çıkıyor.

Artık dininizi E-Devlet üzerinden değiştirebilirsiniz!

Artık birçok işlemi elektronik ortamda yaptığımız gibi bu işlemi de online ortamda yapabiliyor olacağız. Ancak bunun için belirli şartlar var. Bu şartların başında, mobil imza ya da elektronik imza sahibi olmak geliyor. Yani TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapanlar hizmetten faydalanamıyor. Peki ama mobil imza ve elektronik imza nedir?

Mobil imza, ıslak imza ile eş değerdir. Elektronik imza ise akıllı kart olarak kullanılmaktadır. Mobil imza GSM şirketlerince tedarik edilirken, elektronik imza için BTK onaylı firmalara başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.  

Artık dininizi e-Devlet üzerinden değiştirebilirsiniz! - Resim : 1

e-Devlet inanç değişikliği nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden inanç/din değişikliği adımlarını izleyerek inancınızı değiştirebilir ve güncelleme yapabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese açık olan hizmette herhangi bir değişiklik sınırlandırılması da bulunmuyor. Eğer değişiklik yapmak istiyorsanız ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kaydindaki-din-bilgisi-degisikligi-basvurusu adresine giriş yapmanız lazım. Bu kısımda ise yukarıda da belirttiğimiz gibi mobil imza veya elektronik imza kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekiyor.

Yorumlar
leyla
Amaç belli.İnsanları İSLAMDAN SOĞUTMAK İÇİN ELİNİZDEN GELENİ ARDINIZA KOYMADINIZ.Şimdi de bu olanağı sağlayarak insanları dininden etmeyi amaçlıyorsunuz.Masonlar locası ellerini oğuşturup hevesle bekliyordur kesin...
Cevapla
Xws
saçmalama İslama inanmıyorum atıyorum ( normalde Müslümanım örnek veriyorum) Din değiştirirken çok daha hızlı oluyor, Neden sinirlendiniz ki ?
Hakan Kalaylı
Müslümanken din değiştirmenin cezası idamdır İslam dininde ona göre.
Cevapla
La get
Idam ipini al musait bi yerine
Mehmet Çetinkaya
Ne güzel dinin varmış giriş bedava çıkışta kellen gidiyor. Hoşgörü ve sevgi dini
Ayşin
Devlet bu konuyla neden ilgili görünür insanların gözüne sokarak. Zaten islamiyet hep yasaklar dini baskısı ni gören gençler değişir görür sünüzgün.
Cevapla
hakan türkoğlu
Bu habere sevindim. Ne zamandır din hanesindeki İslam yazısını sildirmek istiyordum ama bir türlü nüfus müdürlüğüne gidemiyordum. Ofise gidince ilk işim bu olacak Allah'ın izniyle. İmza: Eskinin müslümanı, bugünün agnostiği.
Cevapla
leyla
sen zaten müslüman değilsindir çekiniyordun nüfus memurluğuna gitmeye bu da sana bahane olmuş işte
❄Gakko❄
Rabbim herkese Islâm ile doğup islama uygun yaşayıp islam ile can vermeyi nasip etmez ..Islâm nurdur ,islam huzurdur islam devamı olan sonsuz hayatın garantisidir..
Cevapla
Everest TEPESI
Kimileri cennette keyf wdecek kimilerine cehennemde feryat edecek...slam olmayanın vay haline.. islam olup ölen 7 bin dünya senesi cehennemde kalacaktır.. islambmayan ise devamlidir...inkar eden perisan olur orada tövbe artık kabul edilmez
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.