Artık dininizi e-Devlet üzerinden değiştirebilirsiniz!

Yapılan bir değişiklik ile kişiler artık e-Devlet üzerinden inanç bilgisini değiştirebilme imkanına sahip oluyor! İşte detaylar!

Artık dininizi e-Devlet üzerinden değiştirebilirsiniz!

Daha önceleri İl Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılan inanç değişikliği işlemi, artık online ortamda daha rahat ve kolay bir şekilde yapılabiliyor. Günün erken saatlerinde yapılan bir değişiklik ile bundan sonra bireyler inançlarını kimliklerine yansıtmak için İl Nüfus Müdürlüklerine gitmek durumunda değil. Bu işlem bundan böyle e-Devlet üzerinden online olarak da değiştirilebiliyor. Söz konusu hususta herhangi bir değişiklik yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar da yavaş yavaş açığa çıkıyor.

Artık dininizi E-Devlet üzerinden değiştirebilirsiniz!

Artık birçok işlemi elektronik ortamda yaptığımız gibi bu işlemi de online ortamda yapabiliyor olacağız. Ancak bunun için belirli şartlar var. Bu şartların başında, mobil imza ya da elektronik imza sahibi olmak geliyor. Yani TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapanlar hizmetten faydalanamıyor. Peki ama mobil imza ve elektronik imza nedir?

Mobil imza, ıslak imza ile eş değerdir. Elektronik imza ise akıllı kart olarak kullanılmaktadır. Mobil imza GSM şirketlerince tedarik edilirken, elektronik imza için BTK onaylı firmalara başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.  

Artık dininizi e-Devlet üzerinden değiştirebilirsiniz! - Resim : 1

e-Devlet inanç değişikliği nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden inanç/din değişikliği adımlarını izleyerek inancınızı değiştirebilir ve güncelleme yapabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese açık olan hizmette herhangi bir değişiklik sınırlandırılması da bulunmuyor. Eğer değişiklik yapmak istiyorsanız ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kaydindaki-din-bilgisi-degisikligi-basvurusu adresine giriş yapmanız lazım. Bu kısımda ise yukarıda da belirttiğimiz gibi mobil imza veya elektronik imza kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekiyor.