Güncel

Artık İstanbul'un kendine özel alan adı var!

Avrupa'nın kültür başkenti İstanbul'a özel alan adı uygulaması başlıyor, bakın hangi uzantılar geliyor?

Artık İstanbul'un kendine özel alan adı var!

Dünyanın en büyük metropol kentlerinden birisi olan İstanbul için yepyeni bir uygulama geldi. Bu uygulamaya birlikte asırlarca medeniyetlere başkentlik yapmış kente özel alan adları ortaya çıkmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan başvuru ile birlikte Türkiye'nin en büyük kenti İstanbul'a özel web siteleri için özel alan adı uygulaması yayına girmeye hazırlanıyor.  ICANN tarafından geçtiğimiz yıl Haziran aylarında yapılan özelleştirme ile birlikte istenilen kelime uzantısında domain almanın önü açılmış, rahatlıkla istenilen domain adı için alan adı kaydı yapılabiliyordu. Bu bağlamda geçtiğimiz gün ilk farklı alan adı uygulaması için başvuran İBB oldu.  Başvuru kapsamında İBB, ".ist" ve ".istanbul" için müracaat etti.

1339655949_a11339635096.jpg
Henüz başvuru işlemi gerçekleşen, İstanbul'a özel alan adı uygulaması yani ibb.istanbul vb domain'i ile birlikte proje hayata geçtiği takdirde artık İstanbul'un da  özel bir alan adı olmuş olacak. Daha önceki yıllar da gerçekleşmesi için adım atılan .istanbul ve .ist uzantılı domainler için bu yıl açılan proje olumlu sonuçlanacak gibi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.