Yaklaşık 8 yıl Mars’ın yörüngesinde dolandıktan sonra, HiRISE gezegenin coğrafi yapısı hakkında eşi benzeri bulunmayan ve tek bir yukarıdan aşağı fotoğrafla anlaşılamayacak bilgiler verebilecek büyük bir gözlem arşivine sahip oldu. Meridiani Planum düzlüğündeki Endeavour Krateri’nin kenarı. Mars keşif aracı Opportunity, 2011’den bu yana Endeavour’un sınırında inceleme yapıyor. Opportunity’nin bir zamanlar Mars’ta temiz su izleri bulunduğuna dair izlere rastladığı bölge, HiRISE DTM görüntüleri tarafından da haritaya dökülüyor.

HiRISE takımı Mars yüzeyindeki aynı noktaların farklı yörüngesel geçişleri olan ‘stereo eşlenmiş’ gözlemleri kullanıyor. Böylece coğrafi haritalar daha ayrıntılı ve doğru değerlendiriliyor. Yüksek çözünürlükteki bu dijital arazi modelleri (DTM) bilimsel araştırmalar için önemli veriler içeriyor. Mars’taki barkan kumulları dev boyutlarda olabiliyor. Fotoğraftaki örnek yaklaşık 300 metre yüksekliğinde ve dik yamacı yakın zamanda bir heyelana tanık olduğunu öne sürüyor.

DTM aynı zamanda “düz” olan görüntüyü estetik olarak güzelleştiriyor. Tüm görüntülerde mor-beyaz arası bir renk spektrumu kullanılıyor. Mor/mavi renkler alçak yerleri gösterirken, kırmızı/beyaz renkler yüksek yerleri göstermekte

Athabasca Valles bölgesi üzerindeki bir kum tepesine ait sırt, daha çok bir kuyrukluyıldız görüntüsüne sahip. Fotoğraftaki ‘kuyruk’ kısmının, rüzgarın etkisiyle oluştuğu düşünülüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.