Güncel

Asgari ücret ek zammı ne kadar olacak?

Asgari ücret 2022 yılında yüzde 50.54 zamlanarak 4 bin 253 TL olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak şu sıralar bir ek zam konuşuluyor. İşte tüm detaylar.

Asgari ücret ek zammı ne kadar olacak?

2022 asgari ücreti ne yazık ki mevcut ekonomide insanların geçinmesine yeterli olacak bir seviyede değil. Gerek global enflasyon gerek patlak veren Rusya Ukrayna krizi çoğu vatandaşın yaşam standartını olumsuz etkiliyor. Hal böyle olunca da asgari ücrete bir ek zam yapılması gündeme geldi.

Elektrik faturalarına gelen zamlara yönelik başlayan tepki furyası çığ gibi büyüdü. Tüm bu şikayetler artınca bir ek zam söz konusu oldu denebilir.

Asgari ücret ek zammı ne kadar olacak?

asgari ücret ek zam

"İnsanlarımızın gelirlerini arttırıcı önlemler almak lazım" diyen Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Gerekirse Türkiye'de yıl ortasında asgari ücrete bir daha bakılmalı" ifadelerini kullandı. Zeybekci: "Enflasyonist ortam maalesef böyle. Matematik belli. Yılbaşında verilen zam enflasyonun altında ise akıl ve vicdan der ki 'gel arkadaş bunu düzeltelim'. Mal yokluğu değil bu maliyetlerden dolayı. Maliyet enflasyonu yaşıyoruz şu anda" ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise katıldığı bir televizyon programında, "Asgari ücrete yılda bir kez yapılıyor, bunun ikiye çıkarılma olasılığı var mı? Altıncı ayda bir düzeltme gibi bir şey olur mu?" sorusuna "Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Biz parlamentoda her zaman milletimizim menfaati ne gerektiriyorsa bunu her zaman yaparız. Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Maliyet artışı mı var? O zaman vatandaşımızın gelirinde de artışı sağlayacak tedbir ve kararları alacağız." cevabını verdi. Asgari ücrete 850 TL zam yapılırsa  yeni asgari ücret 5 bin 100 TL'ye ulaşabilir.

Yorumlar
Mehmet ipeksac
Hükümet gereğini yapar.Yalniz içimizde öyle kanı bozuklar varmı birde bunu yayınlıyorlar yumurtaları güzelim ürünleri çöpe boş arazilere dökecek kadar kanı bozuklar var.Sadece bunu yere hatası idoloji uğruna yapıyor kansız şerefsizler asıl bu şerefsizlere önlem alinmali
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.