Güncel

Asgari ücret zammı sızdırıldı! Tahminlerin çok üzerinde!

Asgari ücretle çalışanların gözü kulağı açıklanacak olan yeni zamda. Peki yeni asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte detaylar.

Asgari ücret zammı sızdırıldı! Tahminlerin çok üzerinde!

Şu sıralar Türkiye gündeminin en önemli başlıklarından birisi de asgari ücret zamları. Malum, kısa bir süre önce asgari ücrete gelecek olan zam ile ilgili ilk bilgiler gelmeye başlamıştı. Aralık ayı içerisinde gerçekleşecek olan toplantılarla zam oranı da netlik kazanacak.

Bilindiği üzere 2023 seçim yılı. Dolayısıyla 2023 asgari ücret zammının normalin çok daha üzerinde olması bekleniyor. Şimdiye kadar konu ile ilgili pek çok rakam telaffuz edildi. Genele baktığımızda 7 bin TL altında bir rakamın konuşulmadığını görüyoruz.

Asgari ücret zammı sızdırıldı! Tahminlerin çok üzerinde!

Lakin sızdırılan son bilgilere göre asgari ücret zammı tahmin edilenin de ötesinde olacak. Kulislerde gezinen son rakam ise tam 10 bin TL! Evet yanlış okumadınız 10 bin TL!

Hali hazırda asgari ücret net olarak 5500 TL seviyelerinde. Dolayısıyla bu tutara neredeyse yüzde yüze yakın bir zam gelmesi ön görülüyor. Nitekim bu rakam iktidara yakın olan TV kanallarında da manşetlere taşınmaya başladı. Yani asgari ücretin 10 bin TL’ye yükseltilmesi sandığınız kadar imkansız bir olay değil.

Elbette asgari ücretin 10 bin TL’ye yükselmesi, ister istemez ürün ve hizmet fiyatlarını arttıracaktır. Fakat bu noktada önemli olan unsur insanların alım gücü diyebiliriz. Bakalım yeni yılda alım gücündeki oranlama nasıl olacak? Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Ömer
Yeni.yolsa alım gücü diye bir tabir olmayacak gibi geldi
Cevapla
Ferit
Ayıp ya size ne asgarî ücret zammı yalanindan boşuna takip ediyoruz blok
Cevapla
Hasan
Alım gücünü yazın. Asgarî ücret artmasın alım gücü yükselsin. Geçen sene aldığımız ürünleri zam aldıktan sonra alamaz olduk
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.