VATİKAN GİZLİ ARŞİVİ

Bu arşiv bölgesi, sadece basit ve eski bir kütüphane değil. Gizli arşive sadece belli kimselerin erişim imkanları var.

Eğer bu kısımdan herhangi bir şeyi okumak isterseniz, el yazınızı mail yoluyla göndermeniz yeterli olacaktır. Garip bir yöntem olduğu kesin.

LASCAUX CAVES

Güney Batı Fransa'da bulunan Lascaux, 17.500 yılı aşan Paleolitik mağara tablolarıyla dünyaca ünlü mağaraların başında yer alıyor desek yanlış olmaz.

Bu mağaralar bir zamanlar halka açık olsa da artık değil. Orjinal resimlerin korunması için böyle bir hamle yapılmış.

PİNE GAP

Avustralya'da bulunan Pine Gap bölgesi, Avustralya'nın 51. Bölgesi olarak adlandırılıyor.

Avustralya'nın merkezinde bulunan bu yer, hükümet ve CIA tarafından yönetiliyor. Ayrıca uçsuz bucaksız büyüklüğe sahip bölge, izleme istasyonu olarak kullanılan tek yerdir. Neyi izlediklerini bilmiyoruz ancak son haberlere göre drone görevleri yürütülüyor.

MOSKOVA METRO-2

Metro-2, Moskova'daki kamu metro sistemiyle paralel çalışan gizli bir yer altı tünel sistemidir. Sistem, Stalin döneminde inşa edildi ve Rus istihbarat örgütü KGB tarafından D-6 olarak kodlandı.

Bu yeraltı sistemi sorulduğu taktirde, Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi (FSB), bu bölgenin varlığını ne teyit eder ne de inkar eder. Herhangi bir açıklama gelmez. Ayrıca tünel bağlantılarının FSB Genel Merkezi, hükümet havalimanı ve Ramenki'deki bir yeraltı kentine kadar ulaştığı iddia ediliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.