Güncel

Avatar filmi gerçek mi oluyor ?

Japon bilim adamları insan beyin gücüyle hareket eden robot icat etti.


İnsan beyninin kumanda ettiği Japonların geliştirdiği robot Hollywood'un gişe rekorları kıran "Avatar" filmi gerçek mi oluyor sorusunu akıllara getiriyor.

Onlar robotu uzaktan sadece yönlendirmiyorlar ayrıca robotun gözüyle görebiliyorlar. Cihazı kafalarına taktıkları zaman beyinde hissettikleriyle robotu yönlendiriyorlar. Cihazı takan kişi elini uzattığı zaman robotta uzatıyor ayağa kalktığı zaman oda kalkıyor vb. şeyler.

1329083274_photo1328843152215-1-0.jpg

Robot giydiği polyester ince eldivenlerle kullanıcının sıcak ve soğuk gibi dokunma hissi veren duyuları hissetmesini sağlar. Ayrıca robotun gözlerinde kullanıcının üç boyutlu görmesini sağlayan kameralar yerleştirilmiş. Robotun üstündeki ses sistemiyle siz konuştuğunuz zaman aynı ses ile robot karşıdaki kişi ile konuşabiliyor.

Özetleyecek olursak, uzaktaki akrabalarınıza kendiniz yerine bu robotu gönderdiğiniz zaman, siz onunla bağlantılı olan cihazı kafanıza takıyorsunuz. Robot dokununca onları hissediyor, üç boyutlu görebiliyor ve siz konuştuğunuz zaman robot sizin sesinizle karşıdaki kişi ile konuşuyor.

Robotun tanıtım videosu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.