Güncel

Avea'dan tehlikede olan çocuklar için Uluslararası Çocuk Yardım Hattı

Avea, GSMA projesi kapsamında Uluslararası Çocuk Yardım Hatlarının bilinirliğini artıracak.

Avea'dan tehlikede olan çocuklar için Uluslararası Çocuk Yardım Hattı

Mobil işletmecileri temsil eden en büyük kuruluş olan GSMA ile Uluslararası Çocuk Yardım Hattı (Child Helpline International – CHI), Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalanmasının 25. yıl dönümünde yeni bir işbirliğine imza attı. Bu işbirliği kapsamında Avea, diğer 23 operatör ile uluslararası alanda çocuk yardım hatlarının bilinirliğinin artırılması ve desteklenmesi konularında katkıda bulunacak.

Çocuklar arasında telefon kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde;yardıma ihtiyacı olan, tehdit ve tehlike altındaki bütün çocukların ve gençlerin tek bir çağrı ile korunması, istismar ve ihmal gibi durumlarda seslerinin duyulması hayati önem taşıyor. Bununla birlikte, çocuk yardım hatları pek çok ülkede yeterli kaynak olmadığından ya da toplumun geneli bu konudan haberdar olmadığı için etkin olarak kullanılamıyor.

Buradan hareketle GSMA, CHI ile gerçekleştireceği proje kapsamında üyesi olan mobil işletmecilerinde katılımıyla bu alanda farkındalığı artırmayı ve çocuklardan gelen her bir yardım çağrısının karşılık bulmasına katkı sağlamayıhedefliyor. Projeye katılan işletmecilerden bazıları hâlihazırdafaaliyette bulundukları ülkelerdeki yardım hatlarına destek sağlarken, diğerleri ulusal yardım hatlarının kurulması sürecine destek olmayı ya da bu konuda bilinirlik sağlamayı amaçlıyor.

Projenin Türkiye’deki ortağı olan Avea,ülkemizde benzer hedeflerle hizmete giren Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Engelli Sosyal Dayanışma Hattı’nahâlihazırdadestek veriyor. GSMA ile birlikte gerçekleştirilecek proje kapsamında Avea hem ülkemizdeki başarılı uygulama örneklerini uluslararası alanda tanıtmayı, hem de mobil teknolojilerin yardımıyla çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenliğinin korunmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.