Avrupa Birliği rekabet başkanı Apple’a AI gecikmesi nedeniyle sert eleştirilerde bulundu

Apple, Avrupa Birliği'nin Dijital Pazarlar Yasası’na uyum konusunda sorunlar yaşadığı için bazı yapay zeka özelliklerinin Avrupa'da gecikeceğini duyurdu.

Avrupa Birliği rekabet başkanı Apple’a AI gecikmesi nedeniyle sert eleştirilerde bulundu

Apple ve Avrupa Komisyonu arasındaki gerilim devam ediyor. Avrupa Birliği'nin Dijital Pazarlar Yasası'na (DMA) uyum konusunda yaşanan anlaşmazlıklar, iki taraf arasında ciddi bir çekişmeye neden oldu. Apple, geçen hafta Avrupa Birliği'nde bazı özelliklerin, özellikle Apple Intelligence AI araçlarının, gecikeceğini açıkladı. Şirket, "DMA'nın birlikte çalışabilirlik gereksinimlerinin, ürünlerimizin bütünlüğünü tehlikeye atabileceği ve kullanıcı gizliliği ile veri güvenliğini riske sokabileceği" gerekçesiyle bu kararı aldığını belirtti. Ancak, Avrupa Birliği bu karardan memnun değil.

Avrupa Komisyonu rekabet komiseri Margrethe Vestager, Forum Europa etkinliğinde yaptığı konuşmada, Apple'ın bu kararı için "rekabeti engellemenin bir başka yolu olduğunu açıkça kabul ediyorlar" yorumunda bulundu. Vestager, DMA'nın kısa versiyonunun, şirketlerin bölgede faaliyet göstermeye devam edebilmesi için rekabete açık olmaları gerektiğini ifade etti.

Apple, Avrupa'da Apple Intelligence'ı yaygınlaştırmayı planlıyor, ancak bu teknolojiyi bölgedeki "düzenleyici belirsizlikler" nedeniyle temkinli bir şekilde sunuyor. Şu anda, Avrupa Komisyonu, şirketin DMA'yı ihlal ettiği iddialarıyla ilgili birden fazla soruşturma yürütüyor. Bu hafta, Apple'ın, uygulama geliştiricilerinin kullanıcıları şirket ekosistemi dışındaki alternatif ödeme seçenekleri hakkında bilgilendirmesini engelleyerek, yasanın anti-yönlendirme hükümlerini ihlal ettiğini iddia etti. Eğer suçlu bulunursa, Apple, yıllık küresel gelirinin %10'una kadar bir cezayla karşı karşıya kalabilir. 2023 satışlarına göre bu ceza 38 milyar dolara kadar çıkabilir. Tekrar eden ihlaller için ceza oranı iki katına çıkabilir.

Bu yılın başlarında, DMA yürürlüğe girmeden önce, Avrupa Komisyonu, Apple'a önceki anti-yönlendirme kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 1.8 milyar euro (1.95 milyar dolar) ceza verdi. Komisyon, Apple'ın rakip müzik akışı uygulamalarının, kullanıcılarına iOS uygulamaları dışında abone olmaları halinde daha az ödeme yapabileceklerini söylemelerini engellediğini belirtti. Apple bu cezaya itiraz etti.

Avrupa Birliği rekabet başkanı Apple’a AI gecikmesi nedeniyle sert eleştirilerde bulundu - Resim : 1