Güncel

Avrupa Birliği Türkiye'nin izinde!

Avrupa Birliği, yaz saati ve kış saati uygulamasını, yakın bir zaman içerisinde kaldıracağını duyurdu.


Avrupa Birliği, yaz saati ve kış saati uygulamasını, AB vatandaşlarının büyük bir bölümünün karşı çıkması üzerine kaldıracağını duyurdu.

Ülkemizde ilk kaldırıldığı zaman, insanların uyanmakta zorluk çektiği ve şikayet ettiği yaz saati uygulaması, Avrupa Birliği tarafından da ciddi bir biçimde tartışılır oldu.

AB, uygulamaya devam edilip edilmemesi için Temmuz ayında 5 milyona yakın Avrupalının katıldığı bir anket yapmıştı. Alman televizyonuna konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ankete katılanların yüzde 80'inden fazlasının uygulamanın kaldırılması yönünde yorum yaptığı söyledi.

AB yaz saati ve kış saati uygulamasını kaldırıyor! 

Juncker, Cuma günü yaptığı açıklamada uygulamanın kaldırılması planını AB Komisyonu'nda da tartışmaya açacağını belirtip "Bugün karar vereceğiz. Milyonlarca kişi yaz saatinin sürdürülmesi gerektiğine inanıyor" dedi.

Özellikle Finlandiya'nın kaldırılması yönünde ciddi girişimlerde bulunduğu yaz saati uygulaması için geçtiğimiz aylarda birden çok anket çalışması yapıldı. Ankete katılanların yüzde 80'inin, yaz saati uygulamasının kullanılmasını istemediği ortaya çıkmıştı.

AB yasaları uyarınca, 28 AB ülkesindeki vatandaşları her Mart ayının son Pazar günü saatleri bir saat ileri alıyor. Kışın da saatler Ekim ayının son Pazar günü bir saat geriye çekiliyor. Anlaşılan getirilecek yeni düzenleme sayesinde bu dert ortadan kaldırılmış olacak.

Yorumlar
Arman
Bi zahmet izimizden gelen bu Avrupa ülkelerinden öğrencilerin okula gidiş, işçilerin çalışma saatleri konusunda da bilgi verebilirimi
Cevapla
adem dur
bizim izimizdede bizim gibi kimse o karanlık saatte işe gitmez belki onlar çalışma saatlerini kısaltabilirler.karanlık saatte işe gitmek araban yoksa çok tehlikeli ve çok riskli hemde hiç elektirik tasarrufu sağlamıyor aksine daha çok elektirik harcanıyor.sırf hükümetin yaptığı yanlışı örtbas etmemek için milletin tasarruf diye gözünü boyamaktan başka bir anlamı yok,birde onların işe gidip gelirken zorluklarla karşılaşmadığı için ne türlü badireler geçirildiklerini bilmezler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.