Avrupa'da en çok konuşan ülke Türkiye! - Page 1

"Hem konuşma süresinde hem de SMS'de Avrupa birinciliği Türkiye'nin GSM altyapısının gücüne işaret ediyor. Yıllardır yapılan yatırımlar sayesinde GSM'de Avrupa'nın en iyi altyapısına sahip ülkesiyiz" dedi. Bakan Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan, bilişim sektöründe 2012 yılı değerlendirme raporunu açıkladı.

Avrupa'da en çok konuşan ülke Türkiye! - Page 2

SEKTÖR BÜYÜKLÜĞÜ 44 MİLYAR $

Yıldırım, 2011'de 40 milyar dolar olan sektör büyüklüğünün 2012'de 44 milyar dolara, geniş bant internet abone sayısının 14 milyondan 20 milyona, mobil abone sayısının 65 milyondan 68 milyona, 169 milyar dakika olan toplam ses trafiğinin de 190 milyar dakikaya yükseldiğini bildirdi.

Avrupa'da en çok konuşan ülke Türkiye! - Page 3

Toplam ses trafiğinin yaklaşık 170 milyar dakikasının mobil hatlardan gerçekleştiğini belirten Yıldırım "Bu aylık ortalama 291 dakika konuşmaya tekabül eder ki, bu da bizi mobil telefonla konuşma süresi bakımından Avrupa birincisi yapıyor" diye konuştu.

Avrupa'da en çok konuşan ülke Türkiye! - Page 4

2012 yılında toplam 175 milyar adet kısa mesaj (SMS) atıldığını kaydeden Yıldırım, 2011'de de SMS'te Avrupa birincisi olduğumuzu söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.