Avrupa'nın en büyüğü! Türk firması üretti - Page 1

Şirket, Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan AW139 helikopteri gereksinimlerini karşılamak için helikopter sistemleri geliştirdi. Pilot koltuğuna oturulduğu andan itibaren gerçek bir uçuş deneyimi yaşatan simülatörde, havada karşılaşılabilecek hemen her türlü durumu ve operasyon seçeneğini test etmek mümkün. Farklı hava koşullarının yaratılarak pilot kabiliyetlerinin test edilebildiği simülatörde, Katar semalarında kar yağışı altında helikopter kullanımı da deneyimlenebiliyor.

Avrupa'nın en büyüğü! Türk firması üretti - Page 2

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA muhabirine, şirketin sadece Türkiye`nin değil, Avrupa`nın en büyük simülatör üretim merkezine sahip olduğunu ve merkezde hava, kara ve deniz unsurları için eğitim amaçlı simülatörler üretildiğini söyledi.

Avrupa'nın en büyüğü! Türk firması üretti - Page 3

Pilotların uçmadan önce birtakım eğitimlerden geçirildiğini ve yerdeki eğitimlerin başarıyla tamamlanmasının ardından fiili uçuşlara başlandığını anlatan Atalay, havadaki eğitimlerin hem pahalı hem de riskli olduğunu vurguladı. Maliyetleri ve riskleri asgariye indirmek için eğitimlerin simülatöre kaydırıldığını dile getiren Atalay, gelişen teknolojiyle simülatörlerde, pilotların kullanacağı araçlara yönelik bütün fonksiyonların, tüm fiziksel koşullarda test edilebildiğini ifade etti.

Avrupa'nın en büyüğü! Türk firması üretti - Page 4

HAVELSAN`ın, Katar Hava Kuvvetleri için geliştirdiği helikopter simülatörü, pilotlara her türlü hava koşulunda gerçek uçuşlarla birebir örtüşen eğitim olanağı sunuyor. Askeri havacılıkta pilotların ve teknik uçuş personelinin eğitim ihtiyaçlarını desteklemek üzere anahtar teslimi akademi konseptleri sunan HAVELSAN`ın son ürünlerinden biri Katar için üretildi. Şirket, Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan AW139 helikopteri gereksinimlerini karşılamak için helikopter sistemleri geliştirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.