1. Tenochtitlan:Günümüzde Mexico City olarak bilinen Tenochtitlan, 200.000'den fazla nüfusuyla Aztek uygarlığının en büyük şehri ve başkenti olmuştur. Şehir tamamen insan yapımı olan bir ada üzerine inşa edilmiş olup 3 adet geçitle anakaraya bağlantısı sağlanmıştır. Tenochtitlan ayrıca piramitlere, bahçelere, kanal ve kemerli su yollarına sahip olmuş ve 1521 yılında İspanyollar tarafından yok edilmiştir.

2. Cusco:Yapıldığı tarihten 600 yıl sonra 1911 yılında keşfedilen şehir, yaklaşık 3000 metre yükseklikte bulunuyor. İnka İmparatorluğu'na 3 asır (13.-16. yy.) başkentlik yapmış olan Cusco şehri, yapısı itibariyle puma hayvanını andırıyor ki bu da pumaların İnkalar için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

3. Tikal:Guatemala'nın El Petén şehrindeki yağmur ormanları içerisinde bulunan antik Maya şehri Tikal, yaklaşık 47 metre yüksekliğine sahip piramiti andıran yapısıyla ünlüdür. Başkent olmasının en büyük etkeni ise şehirden geçen ve Karayipler'i Meksika Körfezi'ne bağlayan nehirlerdir. Şehrin bulunduğu bölge şu an ulusal park olarak kullanılmaktadır.

Her zaman ilgi çekici olmuş bu 3 uygarlığın şimdi de ilginç başkent seçimlerine bakalım.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.