Güncel

Sophia'nın üreticisinden önemli açıklamalar geldi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilen Sophia isimli robotla ilgili yaptığı açıklamaları üreticisinden yanıt geldi.


Sophia, dünyanın en gelişmiş robotlarından biri.  Kendi tercihlerini yapabilme yeteneğine sahip olan Sophia, Hanson Robotics’in geliştirmiş olduğu ve geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermesiyle bazı ülkeler bu duruma tepki göstermişti. 

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” sözlerini söylemişti. Robot'un üreticisi ABD’li  Dr. David Hanson, bu konuyla ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu.

Hanson, 100 yıl içerisinde insanlığın sonunun gelebileceğini savunarak: “Yapay zekâyı iyiliğe doğru yönlendirmeliyiz. Ancak böyle bir faciaya engel olabiliriz. Bence insanlık kendi kendini yok etme yolunda. Hayatta kalma mücadelesini eninde sonunda nükleer silahlar ya da doğal dengenin bozulması nedeniyle kaybedeceğiz. Bu gezegeni 100 yıl içerisinde yok edeceğiz gibi görünüyor.'' sözleri belirtmesi, akılları Ben Robot filmini getiriyor.  

ABD’li tasarımcı, Bahçeli’nin sözlerine de hitaben: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor.

Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan ya da Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek geliştirdim. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor “ açıklamalarında bulundu.  

Hanson, Sophia’yla birlikte 19 Nisan'da Marketing Meetup isimli etkinlik için Türkiye ye gelecek.

Yorumlar
Mahmut
Bahçeli nin beynine tecavüz etmiş resmen :)))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.