20 Şubat 1970 yılında temeli atılan köprünün ayaklarının dikilmesinden, ayaklar arasında çekilen halatlar ve çalışan işçilere kadar, boğazdaki ilk köprünün fotoğrafları Karayolları Genel Müdürlüğü için hazırlanan arşivde bulunuyor.

Gurbetçi Naci Şahin, o dönemde köprüye birçok kesimin karşı çıktığını hatırlattı. Şahin, gazeteci bir arkadaşının bile sadece gazetenin çok fazla satması için 'temel atma sırasında köprü ayaklarının tutmadığı' yönünde defalarca yalan haber yaptığını ve çok üzüldüğünü dile getirdi

stanbul Boğaz Köprüsü'nün temelinin atıldığı dönemde Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan Naci Şahin, köprü ayaklarının temeli atılmadan önce hem Avrupa hem Anadolu yakasında kaldırılan 36 bin mezarın da fotoğrafını çekmiş.

Köprü inşaatında ise her aşamayı fotoğrafla tesbit eden Naci Şahin, siyah beyaz bu fotoğraflardan birisinde, halatların çekildiği ve çalışanların işini kolaylaştırmak amacıyla geçici olarak kurulan asma köprü üzerindeki görüntüsünü çekmiş. İşçiler dışında geçici köprü üzerinden ilk geçenin de kendisi olduğunu ifade eden Şahin, Boğaz üstünden geçerken çok sayıda fotoğraf çektiğini ve ustasının bu geçişe cesaret edemediğini anlattı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.