Yılan ısırığından sonra o bölgedeki zehri, emerek dışarı atabilirsiniz.

Pek çoklarımız tarafından sıklıkla görülen fakat çok yanlış olan bir mittir. Çünkü, eğer ısırıkla beraber zehir verilmişse, bu zehir anında kan dolaşımına girecektir. O andan sonra da ağzınızı ısırığın olduğu yere dayamak yaraya fazladan bakterinin ulaşmasına sebep olur ve hatta zehrin ağzınıza bulaşmasına ve boğazınıza kaçmasına sebep olabilir.

Zehirli bir ısırıktan sonra yapılacak en doğru şeyler, ısırılan kişiyi bir an önce hastaneye kaldırmak ve bu esnada da kişiyi sakinleştirmeye çalışmak ve ısırılan bölgeyi kalp seviyesinden aşağıda tutmaktır.

Çölde susuz kalırsanız kaktüslerin suyunu içebilirsiniz.

İlk olarak su sandığımız şey kaktüsün suyu değil, kaktüsün posasıdır. İkinci olarak o posa, zehirli alkaloidler içeriyor olabilir ve bu yüzden ishal olup su kaybından ölebilirsiniz.

Aşırı soğuğa maruz kalmış birisini sıcak su dolu bir küvete koyun veya masaj yapın.

Eğer soğukta kalmış kişinin derisi donmuşsa, yaptığınız masaj o kişiyi ısıtmaktan ziyade derisine zarar vermenize neden olacaktır.

Ayrıca bir diğer yanlış bilinen o kişiyi sıcak su dolu küvete sokmak, kişide şok etkisi yaratabilir ve hipotermi geçirmesine neden olabilir.

Yapmanız gereken şey ise, kişiyi yavaşça ısıtmak ve koltuk altlarına ılık su torbaları koyarak, battaniyeye sarmak olmalıdır.

Yosunlar daima ağaçların kuzeye bakan yönlerinden büyürler.

Yosunlar, bulunduğu ortamın koşullarına bağlı olarak ağacın her yanında büyüyebilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.