Güncel

Balonla internet erişimi projesinde sevindiren gelişme!

Google’ın internet erişimi olmayan bölgelere balonlarla kablosuz internet götürmeyi hedeflediği projesi Project Loon, Puerto Rico halkına internet bağlantısı getirmek için yola çıkıyor.


İlk olarak Google’ın bir projesi olarak hayata geçen, daha sonra ise Alphabet’in X inovasyon laboratuvarına dahil olan Project Loon, yakın zaman içerisinde şirket halini alıyor ve kendi operasyonunu yürütmeye başlıyor. Alphabet tarafından Loon Inc. şirket isminin kayıtlandığını belirtildi.
1507994426_project-loon-ed.jpg
Temel olarak stratosfere gönderilen ve oradaki rüzgarları kullanıp hareket ederek birbirlerinin yerini dolduran balonlardan oluşan proje, özel geliştirilen navigasyon sistemiyle sadece ihtiyaç olan bölgelere yönlendirilebiliyor. Belirlenen alanlara 10 ile 30 adet balon gönderebilen ve burada aylarca kalabilen balonlar sayesinde kesintisiz bir internet sunabilen şirket, bu sistemi Puerto Rico acil ihtiyaç durumları yanında yerleşimden uzak yerleri de iletişime açmak için kullanmayı hedefliyor.
1507994377_1410201710525180416173.jpg
Project Loon projesinde yer alan internet balonlarını gökyüzüne göndermek için 16 metrelik bir özel vinç sistemi kullanan Google, Puerto Rico denemelerinde görüldüğü kadarıyla tenis kortu büyüklüğündeki balonu sadece 30 dakika içerisinde şişirerek göreve hazır hale getirebiliyor. Sabit olmadığı için şirkete büyük bir hareket esnekliği kazandıran sistem, yanları kapalı olduğu için de kalkış için beklenen uygun rüzgar anına kadar balonları koruyabiliyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.