Güncel

Banka kartlarınızı bekleyen büyük tehlike!

Dexter adlı yeni bir zararlı yazılım, POS cihazlarına sızmış durumda.


Yeni bir uyarıya göre Dexter adlı yeni bir zararlı yazılım POS cihazlarına sızmış durumda. Dijital yaşamın güvenlik markası Trend Micro, bu konuda işletmelere uyarıda bulundu. Saldırganların öncelikli amacı müşterilerin kredi kartı bilgilerine ulaşmak. Bunun içinde POS cihazları için yeni bir yol keşfetti.

Dexter adlı zararlı bir yazılımın POS cihazına sızmasıyla işleyen sistem, bu cihazların bulunduğu her yerde etkili olacak. Pos cihazlarının bütün market ve mağazalarda olduğunu da düşünürsek, tehlikenin boyutu daha iyi belli oluyor.

1359239141_pos.jpg

Zararlı yazılım cihazın hafızasını tarayarak ele geçirdiği dosyaları saldırganlara gönderiyor. Bu verilerde kullanıcının adını, sunucu adını, şifreleme algoritmasının anahtarını, işletim sistemi bilgisini ve çalışan uygulamaların listesi bulunuyor.

Maalesef, ZeuS veya SpyEye gibi yazılımlara benzemediği için kullanıcıların sistemine doğrudan bulaşmıyor. Dexter'ın bulunduğu yerin tüm verilerin geçtiği POS cihazı gibi bir kanal olması, bu virüsün tespit etmesini de zorlaştırıyor.

Bu virüsün engellenmesinin yolu ise işletmelerin, hem iş dünyası hem de tüketiciler için içerik güvenliği sağlayan tehdit yönetimi çözümlerine başvurmasıdır. Ayrıca bulut ortamlardaki veriyi korumak için tehditleri ilk aşamada durduran bir koruma ağı kullanmak, hem müşterileri hem de işletmeleri koruyacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.