Güncel

Barbaros Hayreddin Paşa denizde petrol arayacak!

TPAO, Türkiye tarihinin en büyük sismik arama seferberliğini başlattı.

Barbaros Hayreddin Paşa denizde petrol arayacak!

Türkiye Petrolleri ekipleri 2014 yılı boyunca 2 ve 3 boyutlu sismik veri toplama kapasitesine sahip olan Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi ile başta Akdeniz olmak üzere Türkiye'nin uluslararası haklarının bulunduğu sularda sondaj öncesi sismik verileri toplayacak. Bu veriler ışığında olası petrol ve gaz yataklarının olduğu bölgelere sondaj çalışmaları yapılacak.

3 ayrı ekip ise karasal alanlarda sismik araştırmaları yapmak üzere farklı noktalarda çalışmalarını sürdürecekler. Kara ekiplerinin biri enerji kaynağı dinamit olan sondaj ekipmanlı, iki tanesi de vibrolu araştırma teknolojisi kullanıyor. Toplamda 38 teknik, 127 yardımcı personel ve 98 adet araç ve iş makinesinden oluşan Sismik 1 ve Sismik 2 ekiplerinin Türkiye karasal alanında 2014 yılında 1277 km 2 boyutlu, 761 km 3 boyutlu sismik veri toplaması hedefleniyor. Sismik 3 ekibinin ise Türkiye Petrolleri’nin Türkiye dışındaki projelerinde görev yapması planlanıyor.

 1397648480_akcakoca-1.jpeg

Ankara'da Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Türkiye Petrolleri Genel Müdür Vekili Besim Şişman'ın da katıldığı törenle seferberliği başlatan Türkiye Petrolleri Arama Daire Başkanlığı Jeofizik Operasyonlar Müdürlüğü, 2014 yılı sismik ekipler saha faaliyetleri ile ilk kez bu kapsamda bir operasyona imza atıyor. Sismik araştırma ekibini uğurlama töreninde bir konuşma yapan Bakan Yıldız, son 10 yılda arama faaliyetlerinin 11 katına çıktığını belirtti. Geçen yıl Türkiye Petrolleri tarafından satın alınan Barbaros Hayrettin Paşa sismik gemisi ile de denizlerdeki aramaların 6 katına çıkarıldığını belirten Yıldız, “1934 yılından bu yana açılan yaklaşık 4 bin 500 kuyunun üçte biri son 11 yıl içerisinde sizlerin gayretleriyle açılmış oldu. 2002 yılında toplam 52 bin metre sondaj yapılmışken, bu, 2013 yılında 305 bin metreye çıkarıldı. Son 11 yılda 2,3 milyon metre sondaj yapılmış oldu. Arama ve üretim sektörünün son 11 yılda yaptığı yatırım tutarı 7,5 milyar dolara ulaştı. Bunun yarısı Türkiye Petrolleri tarafından, diğer yarısı özel şirketler tarafından yapıldı”dedi.

Uğurlayacakları sismik araştırma ekibinin birçok ilde petrol, doğal gaz ve jeotermal kaynak arayacağını ifade eden Yıldız, sismik arama için kullanılan araçlardan 15 tane daha aldıklarını, bunların da bir süre sonra arama çalışmalarına katılacağını söyledi. Yıldız, Barbaros Hayrettin Paşa'nın çalışmalarına ilişkin de geminin, Kıbrıs açıklarında, Antalya civarında sismik arama yaptığını bildirdi.

Sismik araştırma araçlarının çevreye zarar vermeden, yere titreşim yayarak araştırma yaptığını belirten Türkiye Petrolleri Genel Müdür Vekili Besim Şişman ise medyada yer alan “petrol bulundu” söylemlerine ilişkin kamuoyunun, doğruluğu Türkiye Petrolleri veya Enerji Bakanlığı tarafından te’yit edilmeyen haberlere itibar etmemesini istedi. Şişman ayrıca, dünya petrol sanayisinin kullandığı en ileri teknolojileri kullanan ekiplerin bu dev çalışması, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde daha çok gereksinim duyacağı enerji kaynaklarının temini bakımından büyük değer taşıyor dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.