Güncel

Barış Manço'nun evinde sanal gezinti

Kadıköy Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen evinde, sevenlerinin ziyaretleriyle gönüllerde yaşamaya devam ediyor.

Barış Manço'nun evinde sanal gezinti

Dev arama motoru Google, Türkiye'nin unutulmaz sanatçısı Barış Manço'nun 70. doğum günü anısına özel bir Doodle hazırladı. Özel Doodle ile Barış Manço sevenlerine büyük bir sürpriz yapan Google, özel günlerde hazırladığı Doodle'lar ile internet kullanıcılarının ilgisini çekiyor.

Hazırladığı 'Doodle'lar ile dünyaca ünlü sanatçı veya bilim adamlarının doğum günleri veya ölüm günleri ile özel günleri kullanıcılarına hatırlatan Google bugün Türkiye ana sayfasında 2 Ocak'ta doğan Barış Manço için Doodle yayınladı.

1357108312_baris-manco-bir.gif

Peki Barış Manço'nun hayatını biliyor musunuz?

2 Ocak 1943 tarihinde  İstanbul'da doğdu.

Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu,TV programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam, gezgin...

Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço, Galatasaray Lisesi'nde öğrenci iken ilk kez sahneye çıktığı 1958 yılından bu yana,Türk Sanat Dünyası'nın kilometre taşlarından biri olarak grubu "Kurtalan Ekspres" ile birlikte Türkiye'de olduğu gibi birçok yabancı ülkede sayısız konserler verdi.

Bestelediği 200'ün üzerinde şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca,Arapça, Farsça,Kürtçe, Japonca, İbranice,Fransızca ve Flemenkçe'ye çevrilerek, kendisi ve/veya başka sanatçılar tarafından da seslendirildi.

1988 yılında Ekim ayında TRT 1'de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan "7'den 77'ye",Türk Televizyonculuğu'nda şimdiye kadar ulaşılamamış bir rekora imza attı.Türkiye'de en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığını yaptı.

"Ekvator'dan Kutuplar'a" 5 kıtada 100'den fazla değişik yöreye giderek, 600.000 km'ye yakın yol kateden Barış Manço ülkemiz belgeselciliğine farklı bir boyut getirdi.

Yüksek öğrenimini Belçika'da "Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi"nde tamamlayan ve çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan Barış Manço, sanat yaşamında kendisine layık görülen 300'ün üzerinde ödülün dışında,aşağıdaki ünvanlara da sahiptir.

• Türkiye Cumhuriyeti :Devlet Sanatçısı Ankara (1991)

• Hacettepe Üniversitesi:Onursal Doktora Ankara (1991)

• Soka Üniversitesi:Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü Tokyo,Japonya (1991)

• Belçika Krallığı :Léopold II Şövalyesi Nişanı Brüksel,Belçika (1992)

• Fransa Devleti:Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı Paris,Fransa (1992)

• Pamukkale Üniversitesi:Onursal Doktora Denizli (1995)

• Min-On Sanat Vakfı :Yüksek Şeref Madalyası Tokyo,Japonya (1995)

• Liege Prensliği:Onursal Hemşehrilik Beratı Liege,Belçika (1997)

Barış Manço, 1990'lı yılların sonlarına doğru "Kaplumbağanın Öyküsü" projesini "Mançoloji" adlı son albümüyle sevenlerinin beğenisine   sunamadan hayata veda etti. Vefatından sonra albümü, ailesi sevenleriyle buluşturdu.

Barış Manço, 1999 yılında 31 Ocak'ı 01 Şubat'a bağlayan gece bu evde vefat etti.

Kadıköy Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen evinde, sevenlerinin ziyaretleriyle gönüllerde yaşamaya devam eder.

Barış Manço'nun müze olmuş evini sanal ortamda gezmek için buraya tıklayın.

Yorumlar
Misafir
evet hakkındaki pek çok olumsuz söylemlere ragmen pek çok kişinin büyük sevgisine sahip olmuş bir sanatçı..ALLAH rahmet etsin...
Cevapla
ali ergit
Sevgili Barış mançoyu yakından tanıma fırsatım olmadı bütün Edremitlilerin askerlği sırasında tanımalarına rağmen, o yıllar yurt dışında olmam dolaysıyla.. fakat bu gün onun evini görmek fırsatım oldu sayenizde.., Bütün kalbimle teşekkür ederim..ne yazıki, ülkemize bir barış Manço daha gelmiyecek ve bizler onun şarkıları ve hatıralarıyla yaşayacağız ve bizden sonraki nesillerde yaşamaya devam edecekler..sevgilerimle
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.