Güncel

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İnovasyon kelimesi yerine Türkçe isim önerdi

“İnovasyon yerine Uygulamalı Yenilik diyebiliriz”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İnovasyon kelimesi yerine Türkçe isim önerdi

Türkiye’de inovasyon bilincini ve motivasyonunu her seviyede yaygınlaştırmak için çalışmalarını yürüten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen ‘ Türkiye İnovasyon Haftası’ tüm heyecanıyla sürüyor. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen etkinliklerin ikinci gününe Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi katıldı. Salonun tamamen dolduğu gözlenirken; özellikle genç katılımcılar merdivenleri bile doldurdu.

İkinci gün açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, inovasyon kavramı hakkında farkındalık yaratmak istediklerini bir kez daha vurguladı. “Kalemin kılıçtan, aklın paradan, daha kuvvetli olduğunu bizlere açık seçik gösteren yeni bir binyıla girdik. Bu yeni bin yılda, insanlık tarihine ne katacağız, onun arayışı içindeyiz” diye konuşan Büyükekşi, Türkiye’nin yaratıcı potansiyelinin ortaya çıkması gerektiğine dikkat çekti. Büyükekşi, inovasyon ekosisteminin tüm bileşenlerini bir araya getirip bu ekosistemi genişletmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “Türkiye İnovasyon Haftası’nda sanayi ile akademiyi, yaratıcılıkla tutkuyu, tecrübeyle vizyonu bir araya getiriyoruz. Önümüzdeki dönemde, daha fazla değil, daha akıllı üretmeliyiz. Teknolojide taşeronluk değil, orkestra şefliği yapmalıyız” diye konuştu.

1417788560_inovasyon-3.jpg

Uygulamalı yenilik”

Türkiye İnovasyon Haftası’nın 2’inci gün açılışına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, inovasyon kelimesi yerine Türkçe “uygulamalı yenilik” kavramının kullanılmasını önerdi. İnovasyon alanında top yekun bir seferberlik ilan ettiklerini açıklayan Davutoğlu, “ Geleneksel hale gelen Türkiye İnovasyon Haftası, bize yıllık bir muhasebe yapma imkanı sunacaktır” dedi. Davutoğlu, inovasyonun 5 farklı aşaması olduğunu anlattı. Bu aşamaları, “ hayal aşaması, fikir veya tez aşaması, uygulama ya da teknoloji aşaması, ticarileşme ya da pazarda karşılık bulma aşaması ve rekabet aşaması” olarak tanımlayan Davutoğlu, inovasyonda sıçrama yapabilmek için özellikle temel bilimler alanında bir yenilenmeye ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye tasarım yapan ülke aşamasına geçiş döneminde”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında, inovasyon kavramının tamamen Bakanlığın ana iştigal alanlarından biri olduğunu söyledi. Zeybekci,üretilen ürünlerin özgün tasarımlar olmadığı ve marka haline gelmediği sürece çok faydalı olmayacağını söyleyerek, “ Ülkemiz, üreten ülke konumundan tasarlayan ülke aşamasına geçiş döneminde. Bugünün inovasyonu, yarının müteahhididir” diye konuştu. Zeybekci’nin konuşmasının ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, birlikte Ekonomi Bakanlığı Web Portalı’nın açılışını yaptı.

13 farklı ödül verildi

İnovasyon Haftası kapsamında; Ar-Ge, Tasarım, Marka ve Girişim Liderleri gibi alanlarda toplam 13 ödül Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından verildi. Ödüller ve alanlar ise şöyle:

 • Ar Ge Liderliği Arçelik A.Ş Genel Müdürü Levent Çakıroğlu

 • Müşteri Odaklı Hizmet İnovasyonu Ödülü Brisa Brıdgestone Genel Müdürü Hakan Bayman

 • En Yenilikçi KOBİ ve Girişim Bankacılığı Ödülü Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici

 • Uluslararası Alanda En Başarılı Şirket Ödülü Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu

 • Teknoloji Geliştirmede Liderlik Ödülü Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu

 • Marka Geliştirmede Liderlik Ödülü Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk 

 • Tasarım Geliştirmede Liderlik Ödülü  ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Döver

 • En Fazla Tasarıma Katkı Ödülü Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız 

 • En Fazla Ar Ge ye Katkı Ödülü  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca

 • Yılın En İnovatif Girişimi Ödülü Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Dr. Mehmet İbrahim Turhan

 • Yılın En Aktif Melek Girişim Sermayecisi Ödülü Aslanoba Capıtal Başkanı Hasan Aslanoba 

 • En İnovatif Ar Ge Projesi Ödülü  Mehmet Erdem İnci

 • En İnovatif Tasarım Projesi Ödülü Seher Süleymanoğlu

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.