Güncel

Basın Kartlı Hacker Çetesi Çökertildi

Kayseri merkezli olmak üzere 5 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda, 147 kişinin kredi kartı hesabını boşaltan 17 kişilik hacker çetesi yakalandı.


Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aldığı istihbaratla harekete geçerek yaptığı incelemelerin ardından Kayseri, İstanbul, Mersin, Sakarya ve Kars illerinde eş zamanlı bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda, organize suç örgütüne mensup 17 kişinin internet ortamında sanal olarak oluşturdukları kontör TL yükleme veya fatura ödeme gibi sahte (fake) siteler oluşturarak internet üzerinden fatura ödemek veya kontör yüklemek isteyen çok sayıda kişiye ait kimlik ve kredi kartı bilgilerini elde ettiği ve bu kredi kartlarından harcama yaptığı belirlendi.

ŞÜPHELİLERDE SAHTE SARI BASIN KARTI BİLE ÇIKTI

Soruşturma kapsamında 147 kişinin kimlik ve kredi kartı bilgilerini elde ederek kredi kartlarından harcama yaptıkları anlaşılan 17 kişinin evlerinde yapılan aramada; çok sayıda sahte nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, sahte sarı basın kartı, kimlik kaplamada kullanılan PVC makinesi, başkalarına ait 33 adet kredi kartı ve kredi kartı bilgileri, 13 adet bilgisayar, 20 adet cep telefonu 28 adet sim kart ve dijital materyaller ele geçirildi.

Yakalanan şüpheliler, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt yönetmek, örgüte üye olmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde suç işlemek, örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, banka ve kredi kartının kötüye kullanılması, bilişim sistemlerinin, banka ve kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık, belgede sahtecilik ve haberleşmenin engellenmesi" suçlarından adliyeye sevk edildi.
Yorumlar
Misafir
Bilişim Sistemlerinde Gerçekten Ciddi Aciklar Vardir , Çoğu Kullanıcılardan Kaynaklanmaktadir Herkezin Dikkatli Olmasi Gerekiyor
Cevapla
Misafir
her zaman interneten alış verişlerde çok güvenilir sitede olsalar sanal kart kullanmak lazım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.