Gece tavuğu verandada eski bir elma sandığına koydular. Lloyd Olsen uyandığında gördüğü manzara karşısında şoke oldu. Tavuk hâlâ yaşıyordu.

Troy Waters’ın karısı Christa Waters olayı “Ailemizin geçmişinde tuhaf bir hikaye” tarif ediyor.

Waters bu hikayeyi çocukken dinlemiş. Mike'ın hikayesini ona yatalak olduktan sonra kendileriyle yaşamaya başlayan büyük dedesi anlatmış.

Waters devam ediyor:

"Kestikleri tavukları et pazarına götürdü. Bu tavuğu da beraberinde götürmüştü. O zaman atlı arabaları vardı. Tavuk arkadaydı. İnsanlarla birasına ya da başka bir şeyine, başsız yaşayan bir tavuğu olduğuna dair bahse giriyordu.”

Mucizevi başsız tavuğun ünü Fruita’da hemen yayıldı.

Yerel gazete Olsen’e bir muhabir gönderdi. İki hafta sonra sirklere küçük gösteriler için yetenekler bulan Hape Wade adlı bir adam 500 km uzaklıktaki Salt Lake City’den gelip Olsen’e iş teklif etti.

Waters, “1940’larda küçük bir çiftlikleri vardı ve zor geçiniyorlardı. ‘Ne kaybederiz ki?’ dediler. Önce Salt Lake City’yi ve Utah Üniversitesi’ni ziyaret ettiler. Üniversitede tavuğa bazı testler yaptılar" diyor.

Rivayete göre üniversitedeki bilim insanları gerçekten yaşayıp yaşamayacaklarını görmek için birçok başka tavuğun başını da kesti.

Life dergisinde çıkan “Başsız Tavuk Mucize Mike” haberinden sonra Olsen, karısı ve Mike ABD turuna çıktı.

Clara Olsen, tavuğun ziyaretlerini günlüğüne bir bir kaydetti. Günlük hâlâ duruyor.

Ülkenin birçok yerinden 40-50 mektup aldılar. Hepsi çok olumlu değildi gerçi. Biri Olsenleri Naziler’e benzetti. Başka biri, Mike’ın bacaklarından birini alıp, yerine tahta bacak vermeyi önerdi. Bazı mektuplarda adres olarak sadece “Colorado’daki başsız tavuğun sahipleri” yazıyordu. Ama mektuplar adresini buluyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.