Güncel

Baz istasyon ve cep telefonları gerçekten kansere yol açıyor mu?

Hepimizin zararlı bildiği o baz istasyonları ve hayatımızın vazgeçilmezi cep telefonları ne kadar zararlı?

Baz istasyon ve cep telefonları gerçekten kansere yol açıyor mu?

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen, “Elektromanyetik Alanlar ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri” Konferansına Sağlık Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler ve yurt dışından ilgili kurumlardan bilim insanları katıldı.

Uzmanlar, baz istasyonları ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik alanların kanser yaptığına ilişkin bir kanıta ulaşmadıklarını açıkladı.

ULUSLARARASI KANSER ARAŞTIRMA AJANSI (IARC) BAŞKANI CHRİSTOPHER P. WILD: “MOBİL İLETİŞİMDE BAZ İSTASYONU BAĞLANTI KALİTESİ ÖNEMLİDİR”

1381567563_konferans.jpg

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) Başkanı Christopher P. Wild, elektromanyetik alanlara ilişkin yapılan araştırmalarda baz istasyonu antenleri, yüksek gerilim hatları, kablosuz internet, televizyonlar gibi kaynakların son derece düşük seviyede ışıma yaptığını belirterek, “Yapılan çalışmalar, yeni teknolojilerin gelişmesiyle kablosuz telefonlar daha az elektromanyetik alan yayıyor” dedi. 

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Elektromanyetik Alanlar ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri’ Konferansında konuşan Wild, mobil telefon kullanımıyla beyin tümörleri gibi diğer tümörler arasında bir potansiyel ilişki kurulmasında yeterli kanıtlara ulaşılmadığını açıkladı. Baz istasyonu antenleri, Wi-Fi ve televizyonlar gibi kaynaklar mobil telefonlara oranla çok daha düşük ışıma yaydığını belirten Wild, mobil telefonların etkisinde ise baz istasyonu ile olan bağlantı kalitesinin önemli olduğunu vurguladı.

IARC Başkanı Wild, özellikle cep telefonlarından yayılan ışımanın insan sağlığı üzerine etkilerinin araştırıldığına işaret ederek, “Baz istasyonuna yakın olunduğunda iletişim daha kaliteli olur. Yapılan araştırmalar, mobil bağlantının baz istasyonuna yakın olunduğunda daha az etki yarattığını gösterdi. Ayrıca kablolu kulaklık kullanımının, beynin alacağı ışımayı yüzde 90 oranında azalttığını da gördük” diye konuştu. 

JOACHIM SCHÜZ: “CEP TELEFONU KULLANIMIYLA KANSER GELİŞME RİSKİNDE ARTIŞ BULUNMUYOR” 

IARC Çevre ve Radyasyon Bölüm Başkanı Joachim Schüz, IARC Çalışma Grubu’nun çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Düşük frekanslı elektromanyetik alanlar ile ilgili 2013 yılının Mayıs ayında IARC tarafından yayınlanan monografta yer almamış ve yakın tarihte yapılmış geniş katılımlı çalışmalarda da cep telefonu kullanımı ile kanser gelişme riskinde artış bulunmadığını belirtti. 

IARC Çalışma Grubu’nun mobil telefon kullanımına ilişkin yaptığı çalışmaları anlatan Schüz, cep telefonlarının baz istasyonlarına uzak olmasıyla elektromanyetik alan maruziyetinin arttığını, yakın olmasıyla ise düştüğünü belirtti.

Düşük frekanslı elektromanyetik alanlara maruziyet ile kanser gelişim riskini değerlendiren bilimsel çalışmaların devam ettiğini belirten Dr. Schüz, daha kapsamlı çalışmaların yapılmasıyla yakın gelecekte bu konunun daha da aydınlanacağını vurguladı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ELEKTROMANYETİK ALANLAR PROJE YÖNETİCİSİ EMILIE VAN DEVENTER

Dünya Sağlık Örgütü Elektromanyetik Alanlar Proje Yöneticisi Emilie Van Deventer konuşmasında, elektromanyetik alanların sağlık etkilerinin de değerlendirildiği uluslararası katılımlı bilimsel araştırmalar ve politikalar bütününden oluşan Elektromanyetik Alanlar Projesi’ni anlattı.

Van Deventer, dünya genelinde tartışılan ve araştırılan bir konu olma niteliği taşıyan elektromanyetik alan maruziyetlerinin sağlık etkilerine dair daha fazla araştırma yapılarak belirsizliklerin giderilmesi, uluslararası ortak ve kanıt bazlı referans değerlerin belirlenmesi ve toplumsal bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.   

PROF. DR. TUNAYA KALKAN: “BAZ İSTASYONLARINI ŞEHİR DIŞINA TAŞIMAK, TEKNOLOJİ VE BİLİME AYKIRI DAVRANMAKTIR.” 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan da Türkiye'de elektromanyetik dalgaların insan sağlığına etkisi konusunda yapılan çalışmaları özetledi. 

Toplumda, özellikle baz istasyonları ve cep telefonları ile ilgili bir fobi oluşturulduğunu dile getiren Kalkan, "Bu teknolojiden vazgeçmemiz neredeyse mümkün değil. Bunu anlatırken, korku yaratmak yerine, bilgilendirmek gerekir. Türkiye'deki standartlar, baz istasyonları için dünya standartlarının dörtte bir altındadır. Ölçüm sonuçları ise çok daha düşük değerdedir" diye konuştu.

Kalkan, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılmasına yönelik tartışmalara da değinerek, "Baz istasyonlarını şehir dışına taşımak, teknoloji ve bilime aykırı davranmaktır. Baz istasyonları daha sık olduğunda, elektromanyetik enerji değeri düşecektir" dedi. 

1381567594_emilievandeventer.jpg

SAĞLIK BAKANLIĞI KANSER DAİRE BAŞKANI DOÇ. DR. MURAT GÜLTEKİN: “TÜRKİYE KANSER ALANINDAKİ BİLİMSEL GELİŞMELERİ EN YAKIN TAKİP EDEN ÜLKELER ARASINDADIR” 

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Türkiye’nin kanser kontrol programına ilk başlayan ülkeler arasında olduğunu belirterek tütün, alkol ve obezite kontrol programları ile önümüzdeki yıllar içerisinde kanseri kontrol altına alan ilk ülkeler arasında yer alacağını ifade etti. 

Kanser konusunda dünyanın en önde gelen kuruluşu olan IARC’a üye 24 ülkeden birisi olarak kanser alanındaki gelişmelerin çok yakın takip edildiğini ve ilgili uygulamaların en kısa sürede bilimsel raporlar ile değerlendirilip gerekli uygulamaların başlatıldığını ifade etti.

Elektromanyetik alanların olası sağlık etkilerinin de bilimsel danışma kurulları ile izlendiğini ifade eden Gültekin, kamuoyumuza en doğru bilgiyi en üst düzey bilim adamları ile iletmeye devam edeceklerini ifade ederek, ortak çalışmalarından ötürü IARC Başkanı Chris Wild’e teşekkür etti.

BTK LABORATUARI ZİYARETİ…

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Hacettepe Üniversitesi Beytepe yerleşkesinde bulunan Piyasa Gözetim ve Denetim Laboratuarını da gezen uzmanlar, Türkiye’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. BTK’nın bu laboratuvarı ile terminal ekipmanları ve elektromanyetik alan ile ilgili yapılan testler ile gözlem ve güvence altında olduğunu belirten BTK Kurul İkinci Başkanı Doç. Dr. Turgut Ayhan Beydoğan açıklamasında şunları söyledi:

“Baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması, kamuoyunda yaşanan tartışmaların başında geliyor. Bu konuda kamuoyunun büyük endişesi var. Ancak şunu bilmeliyiz ki baz istasyonları, mobil iletişimin olmazsa olmazı. Baz istasyonları olmadan mobil iletişim ver veri alış verişi hiçbir şekilde gerçekleştirilemez. Uluslararası kuruluşlar 41 Volt/Metre standart belirlemesine rağmen, Türkiye daha tedbirli davranarak tek bir baz istasyonu için 10 Volt/Metre değerini almıştır.”

Toplantıya, BTK ve Sağlık Bakanlığı üst düzey temsilcilerinin yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu ve Teknoloji Bilgilendirme Platformu başta olmak üzere sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldılar. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.