Güncel

Baz istasyonları şehrin dışına taşınıyor!

Yargıtay o çok merak edilen kararı sonunda onadı! şehir dışına çıkarılması yönündeki yerel mahkeme kararını onadı.

Baz istasyonları şehrin dışına taşınıyor!

Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen baz istasyonlarının şehir dışına taşınma meselesi geçtiğimiz saatlerde karara bağlandı. Yargıtay baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması yönündeki yerel mahkeme kararını onadı.

Yargıtay'ın onadığı bu haberle ilgili olarak ilk tepkiler olumlu veya olumsuz olarak gelmeye başladı bile. Gelen ilk eleştilerden birisi de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın eleştirisi oldu. Taşıma kararına ilişkin iletişimi öldürecek dediği açıklamalarının devamında şunları dile getirdi: "Çıkardığınız baz istasyonundan basacağınız radyasyon, elektromanyetik dalga içerdeki 3 metre mesafeden alacağınızın 50 katı. Asıl tehdit, bunların dışarıya çıkarılmasıdır." dedi.

1340139836_binali-yildirim-the-turkish-minister-of-transport.jpg
Bu alınan karar ile ilgili olarak yasal işlemleri başlatacağını dile getiren Yıldırım, Yargıtay tarafından verilen kararı bilgi yoksunluğundan alınmış bir karar olarak değerlendirdi. Yıldırım, "Yani baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması, bırakın masrafını, zorluğunu, onları hiç konuşmuyorum, dışarıya çıkardığınız baz istasyonundan basacağınız radyasyon, elektromanyetik dalga içerdeki 3 metre mesafeden alacağınızın 50 katı. Asıl tehdit, bunların dışarıya çıkarılmasıdır." dedi.

1340139705_mobile-base-station9rf7c69.jpg
Peki zararı mı var? Yararı mı var?

Tam bu noktada uzmanlar da devreye girerek, baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasının yol açaçağı zararın daha çok olduğu dile getiriliyor. Bunun mantığı içinde şunlar dile getiriliyor: Şehiriçinde yer alan baz istasyonları için bile oldukça fazla güç tüketen hatta tam istenildiği şekilde verim alamadığımız telefonların şehrin dışındaki baz istasyonlarından çekim için ne kadar daha fazla enerji kullanacağını dile getiriyor ve zararın ne kadar fazla olacağını dile getiriyorlar!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.