Günümüzde teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği şüphesiz. Yakın geçmişte GPS teknolojisinin hayatımıza girmesi ile Google tarafından geliştirilen sokak haritalama sistemi sayesinde dilediğimiz zaman dilediğimiz yeri görüntüleyebiliyor hale geldik. Fakat bazı ülkeler bu imkanlardan pek memnun değiller. Mayıs 2009’da Yunanistan ve Avustralya mahremiyet ihlal ettiği gerekçesiyle Google’ın ülkelerindeki gözlem arabalarını yasakladı.

Komünist Küba, Fidel Castro döneminde lüks tüketim olarak gördüğü cep telefonlarının kullanılmasını yasakladı. Küba’da ki 11 milyon sivile cep telefonu sahibi olma yasağı getirildi. Fidel Castro bu yasağı Amerika’ya “karşı fikirler” savaşında fedakarlığın esas olduğunu söylerek açıklamıştı. Fidel’in görevi bırakmasından ancak bir ay sonra Kübalılar cep telefonları ile tekrar tanışabildiler.

İsrail dünyanın bazı en gelişmiş teknolojilerine ev sahipliği yapan bir ülke. Nisan 2010’da Tel Aviv İsrail topraklarında iPad kullanımının yasaklandığını açıkladı. Yasa yürürlüğe girerken, bu cihaz ile ülkeye inen her yolcuya günlük 12$ saklama ücreti getirildi. Devlet yetkilileri iPad’in Wi-Fi fonksiyonlarının yalnızca ABD standartlarına uygun olduğunu ve bu nedenle İsrail askeri frekansları için potensiyel bir tehdit oluşturduğunu iddia ettiler. Ortaya sunulan mütevazi bir kanıtın ardından yasak 25 Nisan’da kaldırıldı.

Birleşik Devletlerin kolej ve üniversitelerde yer alan kampüs sunucularının %34’ünde Napster müzik dosyası paylaşım programı yasaklandı. Öğrenciler bu yasaklamadan önce kampüslerde sık sık dosya paylaşımında bulunuyor ve bir trafik yaratıyorlardı. Üniversite yöneticileri bunun bir illegal paylaşım olduğunuda göz önüne alarak Napster programını sunucularından engellediler. Bu aynı zamanda Napster’ın bir zamanlar ne kadar popüler olduğunuda gösteriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.